Tour de Pologne Charytatywnie

ROWEREM WIGRY PO TRASIE TOUR DE POLOGNE

Przejechać trasę największego wyścigu kolarskiego w Europie Środkowej na… składaku? Podczas 73. Tour de Pologne UCI World Tour amatorzy z grupy kolarskiej WigRak spróbują udowodnić, że to możliwe. Dzięki współpracy Tour de Pologne z Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie zrobią to w szczytnym celu.

Członkowie grupy kolarskiej WigRak są amatorami, ale na koncie mają już doniosłe sportowe sukcesy. W ubiegłym roku zasłynęli zdobyciem wszystkich sześciu szczytów Korony Warszawy (między innymi Kopa Cwila, Górka Szczęśliwicka, Kopiec Powstania Warszawskiego). Teraz podejmą zupełnie nowe wyzwanie, jakim jest przejechanie całej trasy Tour de Pologne na kultowych polskich rowerach – składakach typu Wigry. 73. Tour de Pologne rozpocznie się w Radzyminie, a zakończy w Krakowie, natomiast kolarze będą mieli do pokonania ponad 1000 kilometrów. WigRak będzie miał nieco ułatwione zadanie, bo nie będzie pokonywał rund w miastach etapowych, ale nie zmienia to faktu, że cel i tak jest niezwykle ambitny. Członkowie grupy twierdzą, że jest to możliwe, pomimo długiej i wyczerpującej trasy, morderczych przewyższeń oraz barier technologicznych, jakie stawia przed nimi sprzęt, który wybrali.

Cele wspólnej akcji Fundacji i Tour de Pologne są dwa. Pierwszy jest charytatywny i polega na zbieraniu funduszy na Fundację Rak’n’Roll, a drugi edukacyjny, promujący profilaktykę raka jąder. Grupa WigRak chce udowodnić, że każdy może postawić sobie ambitny cel i go realizować niezależnie od posiadanego sprzętu i innych barier. Wspólna inicjatywa Tour de Pologne i fundacji ma również za zadanie promocję podróżowania rowerem po Polsce, a także wyciągania z piwnic starych i zakurzonych rowerów i ich renowacji. Bo przecież jeździć można na wszystkim.

Jak mówi Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll w trakcie akcji będzie można wpłacać środki na fundację, które zostaną przeznaczone na pomoc osobom zmagającym się z chorobą nowotworową. „Środki będzie można wpłacać zarówno przez internet, jak i podczas wyścigu w specjalnych punktach Rak’n’Roll na startach i metach poszczególnych etapów.” – mówi Dąbrowska. Więcej szczegółów na temat akcji i jej przebiegu znajduje się na Facebooku: www.facebook.com/wigrak

CZESŁAW LANG WYSTARTUJE W ONKO TOUR

Dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang weźmie udział w pierwszych etapach wyjątkowej wyprawy rowerowej Onko Tour. Przebiega ona częścią popularnego szlaku Green Velo i jest inicjatywą fundacji Pokonaj Raka.

Onko Tour to kolejny projekt fundacji Pokonaj Raka, który poprzez aktywność sportową ma za zadanie pokazać, że choroba ta nie jest wyrokiem i że mimo niej wciąż można żyć pełnią życia. Do tej pory fundacja Pokonaj Raka skupiała się na aktywnościach górskich, Onko Tour jest jej pierwszym rowerowym projektem. Wyprawa odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2016 roku i będzie przebiegać częścią szlaku rowerowego Green Velo. Uczestnicy będą mieli do pokonania około 400 kilometrów podzielonych na siedem etapów. Wyprawa rozpocznie się w Elblągu, a zakończy w Suwałkach.

W pierwszych etapach wystartuje wicemistrz olimpijski z Moskwy, a obecnie dyrektor generalny Tour de Pologne, Czesław Lang. Znakomity przed laty kolarz bierze obecnie udział w wielu imprezach amatorskich namawiając do aktywnego spędzania czasu i zdrowego trybu życia. Sam dzięki diecie wegańskiej i systematycznym treningom utrzymuje znakomitą formę. W Onko Tour wystartuje na pewno w pierwszych dwóch etapach – 1 sierpnia z Elbląga do Fromborka i 2 sierpnia z Fromborka do Pieniężna. „Bardzo się cieszę z zaproszenia i z przyjemnością wezmę udział w Onko Tour. Uważam, że to bardzo cenna inicjatywa. To fantastyczne móc dać wsparcie osobom chorym i cierpiącym, a przy okazji pokazać, że sport i kolarstwo mogą pokonywać słabości, dawać ludziom motywację i radość z życia.” – powiedział Czesław Lang

Onko Tour ma za zadanie wsparcie dla tegorocznego maturzysty Nicholasa, który cierpi na rzadką odmianę polineuropatii. Choć przykuty do wózka, jest wielkim fanem kolarstwa, a sam marzy o podróżach. Nicholas: „Kiedy się trochę ustatkuję, chciałbym zrobić coś, czego nikt niepełnosprawny przede mną nie zrobił. Żeby przełamywać bariery i być inspiracją dla innych. Mimo, że zdarzają mi się gorsze dni, w przyszłość patrzę z optymizmem, a moje największe marzenie do mieć kochającą żonę i gromadkę dzieci.”

Onko Tour 2016:

1 sierpnia: Frombork – Elbląg
2 sierpnia: Frombork – Pieniężno
3 sierpnia: Pieniężno – Lidzbark Warmiński
4 sierpnia: Lidzbark Warmiński – Węgorzewo
5 sierpnia: Węgorzewo – Stańczyki
6 sierpnia: Stańczyki – Suwałki