2018 MICHAŁ KWIATKOWSKI
blank

TOUR DE POLOGNE – WYŚCIG NIEPODLEGŁOŚCI

75. Tour de Pologne UCI World Tour rozgrywany był w dniach 4-10 sierpnia 2018 roku. Wyścig był szczególny, bo przypadał w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a sam obchodził 90. urodziny i po raz 25 był organizowany przez Czesława Langa. Na starcie pojawiły się wielkie gwiazdy światowego peletonu: Michał Kwiatkowski, Fabio Aru, Thibaut Pinot, Simon Yates. 75. Tour de Pologne rozpoczął się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwsza, płaska część wyścigu sprzyjała walce sprinterów. Po metach w Krakowie, Katowicach i Zabrzu peleton wjechał w góry, co spowodowało szybkie zmiany w klasyfikacji generalnej. Etapy w Szczyrku, Bielsku-Białej i Bukowinie Tatrzańskiej okazały się decydujące dla końcowej kolejności. Tradycyjnie już zmaganiom najlepszych zawodowych kolarzy przyglądały się miliony kibiców, którzy na trasie stworzyli fantastyczną atmosferę kolarskiego święta. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na metach poszczególnych etapów pojawiło się mobilne muzeum Tour de Pologne, które cieszyło się ogromną popularnością.

POLSKI WYŚCIG, POLSKIE ZWYCIĘSTWO

Bohaterem pierwszej części wyścigu był Pascal Ackermann. Niemiecki sprinter grupy Bora-Hansgrohe popisał się fantastycznymi finiszami w Krakowie i Katowicach i zdobył żółtą koszulkę lidera. Na trzecim etapie w Zabrzu odebrał mu ją inny świetny sprinter – Alvaro Jose Hodeg Chagui z grupy Quick-Step Floors. Jednak kiedy wyścig wjechał w góry sprawy w swoje ręce wziął faworyt polskich kibiców Michał Kwiatkowski. Kolarz grupy Sky przepięknie zafiniszował w Szczyrku, gdzie odparł atak poprzedniego zwycięzcy Tour de Pologne Dylana Teunsa i objął prowadzenie w wyścigu. Dzień później Polak był najszybszy także w Bielsku-Białej, gdzie znów stoczył walkę z Teunsem. Wypracowana zaliczka pozwoliła mu kontrolować przebieg wyścigu na królewskich rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Na obu etapach dojechał w ścisłej czołówce i na mecie mógł cieszyć się z końcowego zwycięstwa. Kwiatkowski został drugim po Rafale Majce polskim zwycięzcą Tour de Pologne, od czasu kiedy wyścig należy do elitarnego cyklu UCI World Tour.

blank

MICHAŁ KWIATKOWSKI

“To fantastyczne uczucie wygrać w Polsce, zwłaszcza, że było to moje marzenie od dawna. Czekałem na nie od 2012 roku, kiedy zająłem w wyścigu drugie miejsce. Tym razem nie byłem pewny swojej formy ze względu na bardzo ciężki Tour de France, który miałem w nogach. Wyścig był trudny od samego początku, ale szczególnie od etapu w Szczyrku. Startowało mnóstwo świetnych kolarzy, którzy celowali w klasyfikację generalną, więc od tego momentu musiałem aktywnie walczyć o utrzymanie żółtej koszulki."

blank

“Wsparcie kibiców na każdym kilometrze trasy było niezwykłe, mając ich u mojego boku, krzyczących moje nazwisko, byłem bardzo zmotywowany. I chciałem im za to podziękować. Podziękowania należą się także moim kolegom z drużyny, przede wszystkim Michałowi Gołasiowi i Łukaszowi Wiśniowskiemu, którzy od lat są ze mną i odegrali wielką rolę w tym zwycięstwie. Słowa uznania także dla całej drużyny, za wspaniałą pracę, którą wykonali podczas tego wyścigu"

2017 DYLAN TEUNS
2016 TIM WELLENS
2015 Ion Izagirre
2014 Rafał Majka
2013 Pieter Weening
2012 Moreno Moser
2011 Peter Sagan
2010 Daniel Martin
2009 Allesandro Ballan
2008 Jens Voigt
2007 JOHAN VANSUMMEREN
2006 STEFAN SCHUMACHER
2005 KIM KIRCHEN
2002 – 2004
1999-2001
1996-1998
1993-1995
1947-1992 W CIENIU WYŚCIGU POKOJU
1928-1939 Początki