DOKUMENT O TOUR DE POLOGNE KOBIET W DRODZE DO CANNES

Nadludzki wysiłek, walka do ostatniej kropli potu a także euforia zwycięstwa i gorycz porażki – jednym słowem „Tour” – najnowszy film Agnieszki Franusiak i Magdaleny Tomaszewskiej opowiadający o kulisach organizacji i rywalizacji w pierwszym, historycznym „Tour de Pologne kobiet”.

 

Bohaterami dokumentu są zawodniczki zespołu MAT ATOM Deweloper – drużyny stworzonej przez Pawła Bentkowskiego oraz Paulinę Brzeźną-Bentkowską, a także zespół Lang Team – organizator wyścigu. Film pokazuje emocje, które towarzyszą kobiecemu peletonowi. Opowiada o profesjonalnym sporcie widzianym z perspektywy zawodniczek. Ich codzienną rywalizację – od rozmów przy śniadaniu przed startem, aż po relaks i odnowę biologiczną gdy kibice są już dawno w domach, a dziennikarze kończą relacje, żeby zdążyć przed zamknięciem gazety. To obraz „od kuchni” niezwykłej dyscypliny jaką jest kolarstwo kobiet, która wciąż pozostaje w cieniu zmagań mężczyzn.

 

Przedpremierowy pokaz odbył się w warszawskim kinie Amondo. Po seansie autorki i Dyrektor Generalny Lang Team – Czesław Lang spotkali się z widzami. Jako pierwsi film obejrzały między innymi osoby, które wsparły jego realizację oraz dziennikarze sportowi. Oficjalna premiera zaplanowana jest na czerwiec, na festiwalu filmów rowerowych Bike Days we Wrocławiu. Prawdziwą sławę może mu przynieść Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie został zakwalifikowany do sekcji Short Corner – przeglądu najlepszych filmów krótkometrażowych.