16.08.2024 ETAP 5 – KATOWICE – KATOWICE – 187,6 km

blank

Tour de Pologne regularnie odwiedza Katowice i tym razem będzie podobnie. Stolica województwa śląskiego ugości zarówno start, jak i metę 5. etapu wyścigu. Trasa o długości 187 kilometrów będzie urozmaicona i znajdzie się na niej wiele podjazdów, które złożą się na ponad 1500 metrów przewyższenia. Pomimo tego, że etap będzie faworyzował sprinterów, nie będzie to prosta przeprawa.

21 kilometrów po starcie, w Jaworznie, ulokowana zostanie pierwsza lotna premia LOTTO. Następnie kolarze wjadą na Jurę Krakowsko-Częstochowską i wraz z wyścigiem zaprezentują piękno i urok Szlaku Orlich Gniazd. Peleton odwiedzi między innymi dobrze znany Ojców, gdzie zawodnicy będą mogli powalczyć na premii górskiej PZU III kategorii. Następnie wrócą na Śląsk, po drodze przejeżdżając przez premię specjalną Decathlon w Bukownie i premię lotną LOTTO w Mysłowicach.

Niedługo później wjadą do Katowic, zameldują się na słynnym Osiedlu Nikiszowiec, skąd do mety pozostanie zaledwie 11 kilometrów. Finisz ulokowany będzie pod katowickim Spodkiem, na Alei Walentego Roździeńskiego.

– Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, ale też będzie to etap wyjątkowy. Pojedziemy “Szlakiem Orlich Gniazd” – przejedziemy przez Mysłowice, Jaworzno, będziemy chcieli zaprezentować widzom i kolarzom Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie będzie to łatwy etap, ponieważ różnica przewyższeń wyniesie około 1500 metrów. Pod względem walorów turystycznych będzie to piękny etap, podobnie jak te na Dolnym Śląsku – przyznał Czesław Lang, podkreślając urok Jury Krakowsko-Częstochowskiej i wybudowanych na niej zamków, słynnych „Orlich Gniazd”.

Katowice mają bogatą historię w Tour de Pologne, a w ostatnich latach wygrywali tam między innymi Mattia Cattaneo, Remi Cavagna, Fabio Jakobsen, Pascal Ackermann czy Fernando Gaviria. Kto w tym roku dołączy do tego grona?

blank
DYSTANS: 187,6 km
START: Katowice
META: Katowice
blank