2020 Remco Evenepoel
blank

WYŚCIG W CZASACH PANDEMII

77. Tour de Pologne UCI World Tour był wyścigiem wyjątkowym. Pierwotnie miał się odbyć w lipcu, jednak ze względu na pandemię koronawirusa przełożono go na sierpień i skrócono do pięciu etapów. Tym samym Tour de Pologne otwierał drugą część sezonu i przyciągnął uwagę wielu znakomitych kolarzy. Do Polski przyjechali między innymi mistrz świata Mads Pedersen, zwycięzco Giro d’Italia Richard Carapaz, zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France Rafał Majka, czy znakomici Jakob Fuglsang, Pascal Ackermann, Simon Yates, czy Remco Evenepoel. Wyścig rozpoczął się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a trasa wiodła przez Województwo Śląskie i Małopolskę. Rozgrywany w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II Tour de Pologne nawiązał do Papieża Polaka odwiedzając Wadowice.

ZWYCIĘSTWO DLA FABIO

Rywalizacja rozpoczęła się od dramatycznego wypadku Fabio Jakobsena na finiszu pierwszego etapu. Zepchnięty przez Dylana Groenewegena kolarz z wielką prędkością wpadł na barierki i doznał ciężkich obrażeń. Na szczęście dzięki pomocy lekarzy wygrał najważniejszą walkę i mógł wrócić do domu. Następne etapy przyniosły fascynującą rywalizację i przepiękne zwycięstwa faworytów. W Zabrzu finiszował Mads Pedersen, w Bielsku-Białej Richard Carapaz, a w Bukowinie Tatrzańskiej Remco Evenepoel. Jego 50-kilometrowa szarża i samotne zwycięstwo z trzymanym w rękach numerem Fabio Jakobsena na trwałe zapiszą się w historii kolarstwa. Ostatni etap w Krakowie wygrał inny kolarz Deceuninck – Quick-Step Davide Ballerini, ale to właśnie Evenepoel cieszył się z końcowego zwycięstwa.

blank

Z dobrej strony w wyścigu pokazali się polscy kolarze. Rafał Majka zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, klasyfikację Najlepszy Góral PZU wygrał Patryk Stosz, a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO został Maciej Paterski. Na słowa uznania zasłużył także Kamil Małecki, który zaimponował ucieczką na królewskim etapie w Bukowinie Tatrzańskiej i w klasyfikacji generalnej zajął wysokie szóste miejsce.

blank

KOLARSKI DIAMENT

Zwycięzca 77. Tour de Pologne UCI World Tour przez wielu uważany jest za największy talent w kolarskim peletonie w ostatnich latach. On sam, swoje zwycięstwo dedykował Fabio Jakobsenowi. Po wypadku Fabio przeżywaliśmy bardzo trudne chwile. To były długie i nieprzespane noce. Ale ten moment pokazał także jak bardzo jesteśmy sobie bliscy. Potem nadeszły dobre informacje, które dodały nam otuchy i sił. Przed czwartym etapem pomyślałem, żeby wziąć numer startowy Fabio. Kiedy go dostałem, poczułem coś niezwykłego. I pomyślałem, że muszę dać z siebie wszystko niezależnie od trudów etapu. Wiedziałem, że będzie bardzo ciężko, ale on przecież cierpiał jeszcze bardziej.

2019 Paweł Siwakow
2018 MICHAŁ KWIATKOWSKI
2017 DYLAN TEUNS
2016 TIM WELLENS
2015 Ion Izagirre
2014 Rafał Majka
2013 Pieter Weening
2012 Moreno Moser
2011 Peter Sagan
2010 Daniel Martin
2009 Allesandro Ballan
2008 Jens Voigt
2007 JOHAN VANSUMMEREN
2006 STEFAN SCHUMACHER
2005 KIM KIRCHEN
2002 – 2004
1999-2001
1996-1998
1993-1995
1947-1992 W CIENIU WYŚCIGU POKOJU
1928-1939 Początki