2019 Paweł Siwakow

TOUR DE POLOGNE – WYŚCIG POKOLEŃ

76. Tour de Pologne UCI World Tour odbył się w dniach 3-9 sierpnia 2019 roku. Wyścig nawiązywał do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i był rozgrywany pod hasłem „Wyścig Pokoleń”. Tour de Pologne włączył się także w obchody stulecia Powstań Śląskich. Na starcie pojawiło się wiele gwiazd światowego kolarstwa, między innymi Rafał Majka, Pascal Ackermann, John Degenkolb, Mark Cavendish, Fernando Gaviria, czy Miguel Angel Lopez. Wyścig rozgrywany był na południu Polski, a trasa prowadziła przez Województwo Śląskie i Małopolskę. Pierwsza część wyścigu to płaskie etapy z metami w Krakowie, Katowicach i Zabrzu. Losy klasyfikacji końcowej rozstrzygnęły się na górskich etapach w Kościelisku i BUKOVINA Resort. Po dwa etapowe zwycięstwa odnieśli Pascal Ackermann i Luka Mezgec, a zwycięzcą całego wyścigu został Paweł Siwakow z Teamu Ineos. Najlepszy z Polaków Rafał Majka był dziewiąty.

BJORG LAMBRECHT

Podczas 76. Tour de Pologne UCI World Tour doszło do tragicznego zdarzenia. W wyniku upadku na trzecim etapie zmarł Bjorg Lambrecht, belgijski kolarz grupy Lotto Soudal. Ta tragedia wstrząsnęła całym kolarskim światem. Los pisze czasem scenariusze, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Śmierć Bjorga Lambrechta była olbrzymim wstrząsem dla wszystkich. Odszedł utalentowany kolarz, wspaniały człowiek, który był dopiero na progu dorosłego życia. Są tragedie, których po prostu nie można zrozumieć – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny wyścigu. W związku z tą tragedią czwarty etap wyścigu został zneutralizowany i był rozgrywany jako etap żałoby. Peleton przejechał od startu do mety bez rywalizacji, a wszyscy uczcili pamięć Bjorga Lambrechta. Numer 143, z którym startował belgijski kolarz został zastrzeżony w Tour de Pologne.

MŁODE TALENTY

Tour de Pologne od lat nazywany jest wyścigiem, który kreuje gwiazdy. Polski narodowy wyścig otworzył drzwi do wielkiej kariery między innymi Peterowi Saganowi, czy Marcelowi Kittelowi. W 2019 roku zwycięzcą klasyfikacji generalnej został, zaledwie 22-letni Paweł Siwakow z Team Ineos, dla którego był to największy sukces w karierze. Z kolei na mistrzostwach świata w Yorkshire złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego zdobył Mads Pedersen, który na Tour de Pologne finiszował na podium jednego z etapów.

“Cieszę się z tego tym bardziej że Tour de Pologne potwierdza w ten sposób charakter bardzo otwartego wyścigu, w którym nikt nie kalkuluje, a każdy chce wygrywać. To jest taka forma rywalizacji, która nie tylko mnie podoba się najbardziej. Dzięki temu możemy się cieszyć walką uznanych gwiazd z tymi, którzy dopiero wchodzą do wielkiego świata" – powiedział Czesław Lang.