STUDNIÓWKA 74. TOUR DE POLOGNE

Od dziś do 29 lipca 2017 roku czyli momentu rozpoczęcia 74. Tour de Pologne UCI World Tour zostało dokładnie sto dni. Uczniowie zwykle świętują, Lang Team zabawę odkłada do 15 maja. Wtedy na torze kolarskim w Pruszkowie odbędzie się uroczysta gala, podczas której Czesław Lang odkryje wszystkie karty prezentując trasę tegorocznego wyścigu.

 

7 etapów, 1150 kilometrów i 16 najlepszych zawodowych grup na świecie. Tak w liczbach przedstawia się 74. Tour de Pologne UCI World Tour, który odbędzie się w dniach 29.07 – 4.08 2017. Kolarze pojadą po drogach trzech województw.

 

– W tym roku zmieniliśmy nieco trasę wyścigu. Od dawna wiadomo, że wystartujemy z Krakowa, bo to miasto, które dla Tour de Pologne UCI World Tour jest tak samo ważne jak Paryż dla Tour de France. Jedno co nie zmieni się na pewno, to że będzie to bardzo ciekawy wyścig, w którym powalczą zarówno sprinterzy jak i kolarze, którzy najlepiej czują się w górach. Ostatecznie wszystko stanie się jasne 15 maja, ale cieszę się, że media od kilku miesięcy budują atmosferę wyścigu. Co rusz czytamy którędy pojadą kolarze, gdzie będą mety etapów. To zainteresowanie jest bardzo miłe i świadczy o naszej marce. – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team

 

Oficjalna prezentacja trasy odbędzie się w najbardziej kolarskiej scenerii z możliwych – na torze w Pruszkowie. Podczas gali, której partnerem jest Polski Związek Kolarski, historia, budowana zwycięstwami tak wielkich kolarzy, jak: Czesław Lang, Lech Piasecki, Stanisław Szozda czy Ryszard Szurkowski przeplatać będzie się z teraźniejszością i pokazem siły polskiego kolarstwa. Rafał Majka, Michał Kwiatkowski czy Katarzyna Niewiadoma to zawodnicy, których zazdroszczą nam inne kraje i którzy podczas Tour de Pologne UCI World Tour zaczynali swoje wielkie kariery. Majka to brązowy medalista z ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Kwiatkowski ma już na swoim koncie mistrzostwo świata, a od początku tego sezonu tylko nielicznym udaje się go pokonać na trasie. Wygrał niezwykle prestiżowe włoskie klasyki – Strade Bianche i Mediolan – San Remo. Zwycięstwa w tym drugim wyścigu mają na koncie tylko najlepsi zawodnicy w historii – Eddy Merckx, Giuseppe Sarroni czy Laurent Fignon. Wielka nadzieja kobiecego kolarstwa Katarzyna Niewiadoma idzie śladami Kwiatkowskiego notując podia w Strade Bianche czy Amstel Gold Race. Ostatnio dołączają do nich kolarze torowi, czego potwierdzeniem jest choćby niedawny złoty medal Adriana Teklińskiego i brązowy Wojciecha Pszczolarskiego podczas Mistrzostw Świata w Hong Kongu. Mai Włoszczowskiej – srebrnej medalistki w MTB z igrzysk w Rio de Janeiro nie trzeba nikomu przedstawiać.

 

– Program rozwoju polskiego kolarstwa już zaczyna przynosić rezultaty. W ubiegłym roku zdobyliśmy 47 medali najważniejszych imprez we wszystkich kategoriach wiekowych. Widać, że kolarstwo się rozwija i zostało zaliczone do dyscyplin strategicznych polskiego sportu. Chyba już możemy powiedzieć, że sezon rozpoczął się znakomicie, bo jak inaczej określić to, co robią nasze zawodniczki i zawodnicy w wyścigach, o których mówi cały świat. – podkreśla Dariusz Banaszek, prezes Polskiego Związku Kolarskiego

 

Każdy z tych kolarzy to zawodowiec w pełnym tego słowa znaczeniu, ale za nimi stoją także miliony amatorów. I to dosłownie, bo według ostatnich badań aż 10 milionów Polaków jeździ na rowerze dla przyjemności, rozwijając w ten sposób swoje pasje i dbając o zdrowie. Tak samo jest w przypadku kibiców kolarstwa. Tylko ubiegłoroczny Tour de Pologne UCI World Tour zgromadził na trasie ponad 3,5 miliona fanów, oklaskujących gwiazdy światowego peletonu. Gala będzie także doskonałą okazją do przekazania informacji dotyczących Tour de Pologne Amatorów, które z roku na rok bije rekordy popularności. Wyścig tradycyjnie już odbędzie się w BUKOVINA Resort w Bukowinie Tatrzańskiej 4.08.2017. Amatorzy pojadą dokładnie tą samą trasą co kilka godzin później zawodowy peleton, mierząc się między innymi z kultową już „Ścianą Bukowina” – podjazdem pod Gliczarów Górny. Rok 2017. będzie również bardzo ważny dla  Nutella Mini Tour de Pologne – wielkiego projektu, który popularyzuje jazdę na rowerze wśród najmłodszych i daje im szansę na pierwsze poważne zwycięstwo w peletonie. Na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się jubileuszowa – 10 edycja cyklu wyścigów, w których zaczynały swoje kariery największe polskie gwiazdy kolarstwa ostatnich lat.

 

Podczas gali w Pruszkowie zaprezentują się także wszyscy partnerzy i sponsorzy poszczególnych klasyfikacji 74. Tour de Pologne UCI World Tour.