TROFEUM DLA ZWYCIĘZCY 74. TOUR DE POLOGNE

Zwycięzca 74. Tour de Pologne UCI World Tour otrzyma w nagrodę trofeum wykonane przez artystę z Trentino Mirko Demattè.

 

To kolejna odsłona polsko-włoskiej współpracy Tour de Pologne i Mirko Demattè. Włoski artysta z Trentino wykona w tym roku trofeum dla zwycięzcy 74. edycji polskiego narodowego wyścigu. Mniejsze statuetki trafią do rąk zwycięzców Nutella Mini Tour de Pologne Pucharu Młodzików. “Trofea nawiązują do tych z lat poprzednich. W tym roku nazwałem je „Sportowe Ewolucje”. To ważne, by stworzyć charakterystyczny symbol ilustrujący zwycięstwo w Tour de Pologne. Główną ideą jest wyrażenie wartości znajdujących się na drogach Tour de Pologne, wyrastających z polskiej ziemi, wznoszących się ku niebu, ku nowym horyzontom i nieskończoności. To wszystko łączy się z duchem rywalizacji i wielkimi emocjami kibiców, które są widoczne podczas wyścigu. Ponieważ w tym roku kończy się on dwoma górskimi etapami, trofeum nawiązuje kształtem do krętych dróg biegnących ku górze, dróg będących areną decydującej walki i największego wysiłku kolarzy, dróg wznoszących się do szczytów Tour de Pologne, do sławy i zwycięstwa” – tłumaczy Mirko Demattè.

blank

Trofeum dla zwycięzcy Tour de Pologne to ręcznie wykonana ceramiczna podstawa, która łączy się z nowoczesnym, ekologicznym materiałem z elementami drewna bambusowego i PVC. “To coraz bardziej popularny materiał choćby w budownictwie, meblarstwie, ale też w sztuce. Jest innowacyjnym materiałem wysokiej jakości łączącym siłę i elastyczność, piękno i ekologię” mówi Demattè. Artysta podkreśla, że współpraca z Tour de Pologne to dla niego powód do dumy. “Pochodzę z Trentino, które od wielu lat przyjaźni się z Tour de Pologne. Mnie z Polską również łączą szczególne więzi. W ostatnich latach sporo podróżowałem po tym kraju wystawiając moje prace w wielu miastach, między innymi Krakowie i Warszawie. Dzięki temu poznaję historię i tradycję Polski, pogłębiam moją wiedzę o tym kraju i coraz bardziej doceniam jego imponujący rozwój” – dodaje Demattè.

 

Niektóre z prac Mirko Demattè pojawiły się w maju na wystawie poświęconej tematyce ekologicznych materiałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od drugiego sierpnia jego prace będą wystawiane w muzeum w Białymstoku, a sam artysta będzie obecny na wielkim finale 74. Tour de Pologne UCI World Tour w Bukowinie Tatrzańskiej. Prace Demattè można oglądać także do 29 sierpnia w Magazzini del Sale w Wenecji.