COOKSON: TOUR DE POLOGNE INSPIRUJE

Wizyta na Tour de Pologne zainspirowała prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Na spotkaniu z władzami Europejskiej Unii Kolarskiej Brian Cookson stawiał Polskę za wzór.

Cookson podkreślił, że przyszłość UCI World Tour to nie tylko zmagania najlepszych kolarzy, ale – tak jak w Tour de Pologne – imprezy towarzyszące. „Przekonałem się, jak wiele jest w Polsce pasji dla kolarstwa. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak Tour de Pologne inspiruje młodych ludzi. Widać to gołym okiem na Mini Tour de Pologne, imprezie, która zgromadziła 2300 dzieci. W Tour de Pologne Amatorów wystartowało z kolei dwa i pół tysiąca osób. Te trzy imprezy razem to idealny przykład realizacji misji MIędzynarodowej Unii Kolarskiej, czyli rozwoju kolarstwa na wszystkich poziomach, niezależnie od wieku” – powiedział Cookson.

Prezydent UCI osobiście wziął udział w Tour de Pologne Amatorów i był zachwycony – zarówno frekwencją na starcie, jak i przygotowaniem trasy, niemal dokładnie tej samej, na której kilka godzin później ścigali się najlepsi kolarze świata.

Cookson podkreślał świetną organizację polskiego wyścigu: „Macie bardzo mocną pozycję w kalendarzu UCI. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Tour de Pologne to jedna z najlepszych imprez w całym sezonie. To bardzo dynamiczny, ciekawy wyścig, rok po roku rozstrzygający się na sekundy i kreujący nowe gwiazdy. Myślę, że to bardzo ważne, by wyścig miał swój charakter, a wasz ma” – mówił jeszcze w Bukowinie, na wspólnym śniadaniu z mediami i organizatorami Tour de Pologne.

Wspomniał też o otwartości Polskiego Związku Kolarskiego. „Bardzo się cieszę, widząc spójną strategię inwestycji PZKol. w kolarstwo torowe. Stajecie się ważną siłą w Europie, idzie też za tym chęć organizacji największych imprez. W najbliższym sezonie odbędzie się w Polsce torowy Puchar Świata, Pruszków jest też bardzo poważnym kandydatem, by zostać gospodarzem mistrzostw świata w 2019 roku” – oficjalnie potwierdził Cookson.