Konkurs na „Najpiękniejsze miasto 74. Tour de Pologne” – oczami laureatów

Za nami konkurs na „Najpiękniejsze miasto startowe, etapowe i premii 74. Tour de Pologne”, który podobnie, jak sam wyścig, okazał się wielkim sukcesem. Zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy!
Konkurs i jego rozstrzygnięcia to także fantastyczna okazja, aby po raz kolejny wrócić do wydarzeń, które działy się w sierpniu. – Jestem dumny z tego, jak fantastycznie rośnie w siłę rodzina ludzi skupionych wokół naszego narodowego wyścigu. 74. edycja była wspaniała przede wszystkim dzięki kibicom i naszym partnerom, którzy pokazali, jak bardzo kochają i rozumieją sport – mówi dyrektor generalny firmy Lang Team Czesław Lang. Zapytaliśmy też o wrażenia i plany laureatów konkursu. Resztę widać na specjalnie przygotowanych filmach.

Arkadiusz Czech Burmistrz Tarnowskich Gór – wywiad po wygranej w konkursie na „Najpiękniejsze Miasto startowe 74. Tour de Pologne”

Czuliście, że puchar może pojechać do Waszego miasta?
Zwycięstwa nie przeczuwaliśmy być może dlatego, że dla mieszkańców naszego miasta naturalną rzeczą jest zabawa, dobra atmosfera towarzysząca wszystkim imprezom, które dzieją się w mieście. Tarnogórzanie przebierają się w stroje, nie tylko historyczne, przy różnych okazjach – górnicza tradycja jest u nas żywa, o czym świadczy też przyznany nam niedawno tytuł UNESCO. We wniosku wskazaliśmy właśnie, że nasze przywiązanie do historii przekłada się na codzienne życie miasta. Jeżeli tarnogórzanie tak mocno angażują się w imprezy takie jak Tour de Pologne to na pewno nie robią tego dla nagród ale dla własnej satysfakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że przyznana nagroda niezwykle nas cieszy i daje jeszcze większą motywację.

O starcie w Tarnowskich Górach mówiło się bardzo długo, bo tam rzeczywiście było bardzo kolorowo. Jak długo trwały przygotowania?
Przygotowania do tegorocznego Tour de Pologne zaczęliśmy rok temu. Już podczas narady po 73 edycji wyścigu wiedzieliśmy, co należy poprawić, choć od razu dodam, że nie było tego zbyt wiele. Od wiosny tego roku cyklicznie spotykaliśmy się z wszystkimi służbami zaangażowanymi w wyścig bo organizacja takiej imprezy – warto zaznaczyć – obejmuje kilkaset osób. To duże zadanie logistyczne, w które zaangażowane są różne służby: urzędnicy, policja, strażacy (300 osób!), służby medyczne, harcerze i inni wolontariusze. W tym miejscu po raz „enty” chcę im wszystkim serdecznie podziękować.

Jak widzicie współpracę z TdP w kolejnych latach?
Trzyletnia umowa, którą podpisaliśmy gwarantuje nam start jednego z etapów Toru de Pologne jeszcze w przyszłym roku i na pewno szkoda byłoby zaprzepaścić potencjału wyścigu dla promocji naszego miasta i pokazywania jego piękna i niepowtarzalności na świecie. Z mojej strony mogę zapewnić o otwartości na dalszą współpracę z firmą Lang Team bo do tej pory układała się wzorowo. Trzykrotny już przejazd kolarzy przez miasto spowodował, że… w tym roku sprawiłem sobie nowy rower 🙂

Jacek Krywult Prezydent Bielska – Białej – wywiad po wygranej w konkursie na „Najpiękniejsze Miasto premii 74.Tour de Pologne”

Miasta startu i premii mają trochę czasu z kolarzami. W mieście premii peleton się nie zatrzymuje, więc trudno sprawić, żeby dać się zapamiętać. Wam się udało. Jak wyglądały przygotowania?
Przejazd 74. Tour de Pologne przez Bielsko-Biała był dużym wydarzeniem. Wyścig stał się okazją do przypomnienia bielszczanom tradycji kolarskich naszego miasta, które w przeszłości dziesięciokrotnie gościło uczestników tej imprezy.

Przystępując do tego projektu mieliśmy świadomość czekających nas wyzwań. Przygotowanie Premii Lotnej wiązało się przede wszystkim z optymalnym przygotowaniem trasy pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa kolarzom i zgromadzonym kibicom. Równolegle trwały przygotowania do zorganizowania na placu w sąsiedztwie Premii Lotnej „miasteczka rowerowego”, które stanowiło atrakcję towarzyszącą dla mieszkańców i kibiców. W tym celu nawiązano współpracę z wieloma podmiotami działającymi w szeroko rozumianej branży rowerowej i wspólnie przygotowano program imprez towarzyszących, które trwały od wczesnych godzin porannych aż do wieczora. Dzięki tym działaniom, jak również szerokiej akcji promocyjnej w niemal wszystkich mediach lokalnych, przejazd kolarzy przez miasto obserwowały tłumy ludzi zgromadzone wzdłuż całej trasy w Bielsku-Białej, a w szczególności przy Premii Lotnej.

Gdzie mieszkańcy będą mogli zobaczyć puchar?

Przechodni puchar, który został przekazany miastu Bielsko-Biała za zwycięstwo w konkursie na najpiękniejsze miasto 74. Tour de Pologne w kategorii miast premii, został wyeksponowany w reprezentacyjnym holu naszego Ratusza.

Jak widzicie współpracę z TdP w kolejnych latach?

Jako współorganizator premii lotnej III etapu 74. Tour de Pologne samorząd Bielska-Białej jest bardzo zadowolony ze współpracy z głównym organizatorem, Lang Team Sp. z o.o.

Udział Bielska-Białej w tegorocznej edycji Tour de Pologne był dla naszego miasta znakomitą promocją. Była to także okazja do popularyzacji kolarstwa i sportów rowerowych, czego efektem była duża liczba mieszkańców i turystów kibicujących kolarzom na trasie w Bielsku-Białej.

Mając na względzie powyższe gmina Bielsko-Biała zainteresowana jest dalszą współpracą z Lang Team i zaangażowaniem się w przyszłości we współorganizację etapów Tour de Pologne.

Małgorzata Mańka – Szulik, Prezydent Zabrza – wywiad po wygranej w konkursie na „Najpiękniejsze Miasto etapowe 74.Tour de Pologne”

Rok temu Kraków, teraz wasze miasto. Czuliście, że wykonaliście naprawdę dobrą pracę przy okazji 74. Tour de Pologne?
Zabrze co prawda po raz pierwszy gościło najlepszych kolarzy uczestniczących w Tour de Pologne, jednak miasto ma doświadczenia w organizacji dużych wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Kiedy przygotowujemy się do meczu Górnika Zabrze czy zapraszamy miłośników muzyki na Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego za każdym razem uruchamiamy odpowiednie służby i instytucje. Przygotowywaliśmy się do wyścigu kilka miesięcy, aby to święto sportu było również świętem miasta. Obserwując reakcję mieszkańców tak licznie zgromadzonych na trasie wyścigu mogę powiedzieć, że mieszkańcy oczekiwali że tak uznane wydarzenie sportowe zagości w naszym mieście.

Zabrze musiało dać sobie radę z kryzysem, czyli upałem roztapiającym asfalt. To faktycznie było wyzwanie, czy służby miejskie zawsze są gotowe na takie sytuacje?

Temperatura wysoka była nie tylko na widowni. Służby miejskie i strażacy z jednej strony polewali asfalt, ale za moment musieli sobie radzić ze zbyt dużą ilością wody. Na szczęście to co najważniejsze, czyli finisz przebiegł bez niespodziewanych sytuacji. Służby miejskie w Zabrzu w ciągu roku radzą sobie z różnymi sytuacjami, więc potrafią szybko zareagować na potrzeby. Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z priorytetów dla samorządu dlatego jesteśmy w stałym kontakcie i na bieżąco współpracujemy ze służbami mundurowymi policją, strażą miejską, strażą pożarną.

Gdzie będzie stał puchar?
Mieszkańcy mogą oglądać Puchar w Ratuszu Miejskim. Został on wyeksponowany w głównym holu przy wejściu, tak aby był widoczny. Jest to bez wątpienia trofeum dla mieszkańców, którzy tak licznie towarzyszyli kolarzom i stworzyli w Zabrzu wyjątkową atmosferę, za co raz jeszcze dziękuję.