Contador wspomina TdP: „Jeden z wyścigów, który zmienił moje życie”

Jedna z największych gwiazd światowego peletonu XXI wieku Hiszpan Alberto Contador udzielił portalowi cyclingnews.com wywiadu pod wiele mówiącym tytułem: „Pięć wyścigów, które zmieniły moje życie”. Co dla nas szczególnie radosne, słynny zawodnik wymienił w tym zestawieniu Tour de Pologne z 2003 roku. 21-letni wówczas młodzian wygrał wtedy 8. etap naszego narodowego wyścigu. Oto, jak po latach wspomina ten występ:
 
„W Tour de Pologne w 2003 roku odniosłem swoje pierwsze zwycięstwo jako zawodowiec. Ścigaliśmy się na naprawdę niebezpiecznych trasach. Prawie codziennie padał deszcz, a kiedy dotarliśmy do finałowej jazdy na czas (19 km na 8. etapie z Jeleniej Góry do Karpacza – przyp. red.), w peletonie zostało tylko dwóch kolarzy z mojej grupy ONCE, ja i Koldo Gil. Tamtego dnia jechaliśmy dwa etapy – rano krótki (61 km – przyp. red.) po górach, a po południu raczej płaską czasówkę, ale kończącą się około pięciokilometrowym odcinkiem pod górę. Zawsze dobrze sobie radziłem w czasówkach, ale wtedy byłem żółtodziobem w zawodowym peletonie… W nocy przed tymi etapami poszedłem do naszego dyrektora Santiego Garcii i zapytałem: „Hej, a co jeśli rano pojechałbym tak, by zaoszczędzić jak najwięcej sił na popołudnie i wtedy ostro ruszę do przodu?”. Dyrektor spojrzał na mnie i powiedział: „OK, jeśli tego chcesz, to tak zrób”. Rano więc, gdy było naprawdę ciężko, po prostu pozwoliłem zostawić się z tyłu (Contador stracił do zwycięzcy etapu prawie pięć minut – przyp. red.). Po południu podczas rozgrzewki bardzo się denerwowałem. Powtarzałem sobie od czasu do czasu: „Muszę wygrać, muszę wygrać”. A potem osiągnąłem najlepszy czas. Nikt z czołówki wyścigu nie mógł mnie pokonać. To był jedyny przypadek w mojej zawodowej karierze, gdy celowo odpuściłem jeden etap i pozwoliłem zostawić się z tyłu, by w następnym pojechać jak najlepiej”.
 
Contador to dwukrotny zwycięzca Tour de France (2007, 2009) i Gito d’Italia (2008, 2015). Trzy razy triumfował w Vuelta a Espana (2008, 2012, 2014).