Roadshow „90 Lat Tour de Pologne” czeka w Legnicy na kibiców

Byliśmy już w Krakowie, Grudziądzu i Zgorzelcu, a teraz nadszedł czas na wizytę w Legnicy. Roadshow „90 Lat Tour de Pologne” podróżuje po całej Polsce i wszędzie odwiedzają go tysiące ludzi!
Tym razem, od soboty do niedzieli jesteśmy w Legnicy, przy ulicy Piłsudskiego 84, gdzie jest jeden ze sklepów naszego partnera, marki Carrefour. To tam powstało imponujące miasteczko pełne atrakcji dla kibiców w każdym wieku. Są mikrokolarze, strefy wyzwań, stoiska wielu partnerów, a przede wszystkim pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne. W wyjątkowych zbiorach nie brakuje multimedialnych prezentacji, starych publikacji prasowych, proporczyków, plakatów, pucharów i innych pamiątek. Jest oczywiście rower oraz medal olimpijski z Moskwy człowieka, który od 25 lat odpowiada za organizację Tour de Pologne, czyli Czesława Langa. Są tam również medale i żetony związane z Wyścigiem Okrężnym oraz Rozkaz nr 2, który mówi o udziale kolarzy w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Mówiąc krótko – to historia kolarstwa w naszym kraju i zmian, jakie zachodziły w Polsce w ciągu ostatnich 90 lat. Wszystko z okazji tego, co przed nami, czyli wyjątkowej edycji Tour de Pologne.
Nasz narodowy wyścig rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie i potrwa do 10, kiedy to poznamy zwycięzcę w Bukowinie Tatrzańskiej. A wszystko w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, równo 90 lat po pierwszej edycji TdP. – Od dawna myśleliśmy o tym, aby w tym roku Tour de Pologne „trwał” cały rok, chcieliśmy też włączyć się w świętowanie tak ważnej dla całego kraju rocznicy, więc powstał pomysł stworzenia roadshow. Już wiemy, że to był świetny plan, bo możemy być bliżej kibiców – mówi prezes zarządu firmy Lang Team Adam Siluta.
Roadshow już odwiedzili znamienici goście. Byli m.in. Michał Kwiatkowski, Rafał Majka, Tomasz Marczyński, którzy wciąż walczą w największych wyścigach świata, a także sławy sprzed lat z Dariuszem Baranowskim, Marianem Więckowskim i Krzysztofem Sójką na czele. Wśród naszych byli też tak znakomici kolarze, jak Ryszard Szurkowski, Marek Leśniewski, Lechosław Michalak, Janusz Pożak i Henryk Charucki oraz oczywiście Czesław Lang i Lech Piasecki. Lista sukcesów tych wszystkich gwiazd zajęłaby pewnie całą książkę, bo to medaliści olimpijscy i mistrzostw świata oraz triumfatorzy etapów największych kolarskich wyścigów świata! Wszyscy pisali też oczywiście historię Tour de Pologne.
– Wszystko, co można zobaczyć w muzeum, robi wielkie wrażenie. Eksponaty i prezentacje są świetnie pokazane i ogląda się je z zaciekawieniem, a jednocześnie człowiek się uczy – mówił „Kwiato” w Grudziądzu.
Roadshow i oraz mobilne muzeum Tour de Pologne zostały przygotowane przez firmę Lang Team z partnerstwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym projektu jest firma Carrefour Polska, a partnerami Soudal, Lotos i Fraikin.
Po wizycie w Legnicy roadshow odwiedzi też Głogów (23-24.6), Chorzów (30.6-1.7), Łódź (25-26.8), Wrocław (1-2.9), Kalisz (29-30.9) i Szczecin(6-7.10). Mobilne muzeum gościło też na PGE Narodowym przy okazji wystawy Bike Expo oraz w trakcie Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego, który odbył się w stołecznym Wilanowie, gdzie na dziedzińcu pałacu królewskiego odbyła się prezentacja tegorocznego TdP. W trakcie wyścigu będzie także w miastach met wszystkich etapów tegorocznego wyścigu.