KRAKÓW GOTOWY NA PRZYJĘCIE 75. TOUR DE POLOGNE

Kolarze, którzy wezmą udział w 75. Tour de Pologne UCI World Tour przybywają już do Krakowa. W piątek o godz. 18:45 na Rynku Głównym odbędzie się oficjalna prezentacja ekip, a w sobotę 4 sierpnia o godz. 15:50 z Rynku Głównego nastąpi start honorowy do pierwszego etapu, poprzedzony uroczystym otwarciem wyścigu.

 

W czwartek 2 sierpnia, podczas konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, o przygotowaniach do tegorocznej edycji, programie i atrakcjach 75. TdP, zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej poinformowali dziennikarzy: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Czesław Lang – Dyrektor Generalny firmy Lang Team i Organizator Tour de Pologne UCI World Tour, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa 75. TdP w Małopolsce. Uczestnicy konferencji obejrzeli się też ciekawe materiały filmowe o 90-letniej historii Tour de Pologne.

 

– Tour de Pologne to jedna z najlepszych form promowania naszego Miasta – mówiła Katarzyna Król,  Zastępca Prezydenta Krakowa. – W imieniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego bardzo dziękuję Panu Czesławowi Langowi, że nadal jest z nami. Krakowianie życzliwie i tłumnie kibicują kolarzom. Cenimy sobie również walory edukacyjne tego wyścigu, zachęcanie do zdrowego trybu życia, organizowanie imprez towarzyszących, takich jak Mini Tour de Pologne dla najmłodszych. 

 

Sympatycy kolarstwa z radością przyjęli wiadomość o udziale w 75. TdP Michała Kwiatkowskiego, który jeszcze kilka dni temu zbierał pochwały za postawę w Tour de France i wysokie czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas, za niezwykle ciężką i skuteczną pracę na trasie dla liderów grupy Sky – tegorocznego triumfatora Wielkiej Pętli Gerainta Thomasa i trzeciego w klasyfikacji generalnej Christophera Froome’a.

 

– Bardzo się cieszę, że najsilniejsza drużyna świata, jaką jest Sky, przyjeżdża na Tour de Pologne z polskim kapitanem i liderem Michałem Kwiatkowskim. Mam nadzieję, że zespół będzie go mocno wspierał – podkreślił Czesław Lang.

Przypomnijmy, że już w 2012 roku Kwiatkowski był drugi w „generalce” TdP, z Moreno Moserem przegrał wtedy o zaledwie 5 sekund!

 

Wśród wymienionych przez Dyrektora Generalnego Lang Teamu gwiazd 75. TdP znaleźli się m.in. Andre Greipel, Simon Yates, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed dwunastu miesięcy Dylan Teuns.

blank

– Na pewno Tour de Pologne jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską imprezą sportową – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. – Naszym atutem jest to, że wyścig rozpoczyna się w Krakowie i mamy kolarzy przez dwa dni.  W piątek wieczorem podczas prezentacji kibice będą mieć niepowtarzalną okazję być bardzo blisko kolarzy, zdobyć autograf. Liczę na to, że Michał Kwiatkowski dostarczy nam tylu niezapomnianych wrażeń, co Rafał Majka w 2014 roku.

 

Organizatorzy TdP zadbali znów o to, aby wyścig przebiegał bezpiecznie i był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców etapowych miast.

 

Cała trasa pierwszego etapu  na terenie Krakowa – a zwłaszcza odcinek w kierunku mety na  Błoniach – jest oznakowana znakami zakazu zatrzymywania – wyjaśnił Andrzej Batko. W związku z tym prosimy o przestrzeganie tych zakazów. Wyjazd ze startu honorowego na Rynku Głównym wiąże się tylko z chwilowymi zamknięciami ulic. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z ostatnimi kilometrami etapu. Już od 3 sierpnia, od godz. 9:00 będzie zamknięta Aleja Focha na odcinku od Alei Mickiewicza do mostu na Rudawie. Z kolet Aleja 3 Maja zostanie zamknięta 4 sierpnia o godz. 6:00. W zasadzie nie będziemy ingerować w komunikację tramwajową, cały czas kursować będą tramwaje do Cichego Kącika. Zmiany przewidziano natomiast w komunikacji autobusowej.