MOBILNE MUZEUM TOUR DE POLOGNE ODWIEDZIŁO SZCZYRK

Jak wyglądał pierwszy rower Czesława Langa, co to jest kolarski pociąg, jak kolarze przyczynili się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – o tym wszystkim mogli się przekonać ci mieszkańcy Szczyrku, którzy odwiedzili mobilne muzeum Tour de Pologne, która zawitało do miasta z okazji etapu 75. Tour de Pologne.

 

Mobilne muzeum to projekt, który powstał na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także z okazji 90 urodzin Tour de Pologne. W 1928 roku kolarski peleton po raz pierwszy wyruszył na trasę Wyścigu Dookoła Polski. Kolarstwo było wówczas czymś zupełnie innym niż dziś. Zawodnicy jechali od wczesnego ranka, a nawet nocy do wieczora. Podczas etapu zatrzymywali się w przydrożnych wsiach i tam posilali. Nie było karbonowych ram, batonów energetycznych i łączności. Doskonały obraz tego kolarstwa można poznać właśnie w mobilnym muzeum. Najstarsze wzmianki sięgają jednak czasów wcześniejszych, początków kolarstwa, a także jego związków z historią Polski.

 

Nie wszyscy przecież wiedzą, że kolarze mieli czynny udział w Bitwie Warszawskiej. Podczas bitwy członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów przewozili na rowerach meldunki. Ale mobilne muzeum to nie tylko historia, ale także współczesność. Na multimedialnej makiecie można dowiedzieć się wszystkiego o Tour de Pologne, a także o kolarstwie – dlaczego ucieczka rzadko dojeżdża do mety, co to jest kolarski pociąg, jak się chroni lidera na etapie – odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się właśnie w mobilnym muzeum Tour de Pologne.

 

Szczyrk to kolejne, ale nie ostatnie miasto na mapie podróży mobilnego muzeum. Pojawi się ono jeszcze w Bielsku-Białej oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Natomiast zakończeniu wyścigu mobilne muzeum i Roadshow 90 lat Tour de Pologne ruszą w dalszą drogę i odwiedzą kolejne miasta – Łódź (25-26.8), Wrocław (1-2.9), Kalisz (29-30.9) i Szczecin (6-7.10). Więcej informacji oraz szczegółów znajduje się na stronie http://90lattdp.pl/.