MOBILNE MUZEUM TOUR DE POLOGNE WE WROCŁAWIU

Roadshow 90 lat Tour de Pologne nie zwalnia tempa. Już 1 i 2 września mobilne muzeum Tour de Pologne i miasteczko kolarskich atrakcji zawitają do Wrocławia na al. Gen. Hallera 52.

 

Kraków, Grudziądz, Zgorzelec, Legnica, Głogów, Chorzów, Łódź, a teraz Wrocław. Trasa, którą przemierza Roadshow Tour de Pologne jest doprawdy imponująca. 90 urodziny zobowiązują jednak do czegoś szczególnego. W tym roku wspominamy nie tylko odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także początki naszego narodowego wyścigu. Dokładnie we wrześniu 1928 roku z toru na Dynasach w Warszawie wystartował pierwszy Bieg Dookoła Polski. Jeszcze przed wojną wyścig zyskał duży autorytet i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Po II wojnie światowej dla Tour de Pologne nastały cięższe czasy, ale wyścig się nie poddawał. Startowali tu najwięksi polscy kolarze, wśród nich Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki i wreszcie Czesław Lang. To właśnie za sprawą wicemistrza olimpijskiego z Moskwy wyścig zyskał drugie życie. Lang wprowadził Tour de Pologne na najwyższy światowy poziom. Dziś to impreza należąca do elitarnego cyklu UCI World Tour i przyciągająca największe gwiazdy kolarstwa. W tym roku najjaśniej świeciła gwiazda Michała Kwiatkowskiego, który wygrał 75. Tour de Pologne – Narodowy Wyścig Niepodległości.

 

Z okazji 90 urodzin wyścigu i stulecia odzyskania niepodległości mieszkańcy polskich miast dostają wyjątkową możliwość i szansę poznania historii naszego narodowego wyścigu. Mobilne muzeum Tour de Pologne to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Na niewielkiej, mobilnej przestrzeni zgromadzono pokaźną kolekcję pamiątek, pucharów, medali, wszystkiego co wiąże się z Tour de Pologne i polskim kolarstwem. Są więc jego początki, zaangażowanie kolarzy w Bitwę Warszawską, rowery z różnych epok, sprzęt kolarski – dzięki czemu łatwo można porównać czym było kolarstwo kiedyś i czym jest dziś. Kolekcje uzupełniają koszulki, wycinki prasowe, trofea, znaczki, a także oryginalny rower Czesława Langa i jego srebrny medal z igrzysk olimpijskich w 1980 roku. Całą historię wyścigu, a także wszystkie ciekawostki dotyczące współczesnego ścigania można poznać dzięki nowoczesnym multimedialnym prezentacjom. To nie lada gratka nie tylko dla kolarskich kibiców, ale wszystkich chętnych.

 

Mobilne Muzeum Tour de Pologne jest częścią Roadshow, na który składa się wiele sportowych atrakcji. W miasteczku, które odwiedzi Wrocław będzie można sprawdzić swoje umiejętności na trasie etapu Tour de Pologne za sprawą Mikro Tour de Pologne Amatorów, czyli systemu interaktywnej makiety połączonej z szosowymi trenażerami. Siedząc na rowerze każdy chętny może przejechać trudną i wymagającą trasę. Nie zabraknie także zawodów w wykręcaniu czasu na najmniejszych rowerach świata – koła mają tylko 6 cali. Co ciekawe małe rowery są przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Jest także Grand Prix na trenażerach, możliwość pobicia rekordu Czesława Langa, interaktywny quiz kolarski i strefa wystawców, w której znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji i konkursów.

 

Roadshow Tour de Pologne oraz mobilne muzeum są organizowane przez firmę Lang Team oraz Promokraft z partnerstwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym projektu jest firma Carrefour Polska, partnerem Lotos, a partnerem logistycznym Fraikin. Więcej informacji na stronie 90lattdp.pl