ROADSHOW I MUZEUM TOUR DE POLOGNE W ŁODZI

W weekend 25/26 sierpnia Roadshow 90 lat Tour de Pologne zawita do Łodzi. Jedną z głównych atrakcji będzie mobilne muzeum wyścigu, które przyjedzie prosto z Tour de Pologne. Wszystkich miłośników kolarstwa, sportu i aktywności zapraszamy na ul. Przybyszewskiego 176/178.

Łódź jest siódmym przystankiem na mapie podróży Roadshow Tour de Pologne. Ten wyjątkowy projekt powołany do życia z okazji 90 urodzin wyścigu odwiedził już sześć miast – Kraków, Grudziądz, Zgorzelec, Legnicę, Głogów i Chorzów. Był także obecny na metach wszystkich etapów tegorocznego Tour de Pologne, który przed kilkoma dniami rozgrzewał kibiców w całej Polsce. 90 lat Tour de Pologne i stulecie odzyskania niepodległości – właśnie te wielkie rocznice zainspirowały organizatorów największego wyścigu w Europie Środkowej do stworzenia specjalnego projektu łączącego kolarstwo, historię i nowoczesność. „Od dawna chcieliśmy, aby w tym szczególnym roku Tour de Pologne trwał przez cały rok. Chcieliśmy też włączyć się w świętowanie tak ważnej dla całego kraju rocznicy. Stąd pomysł Roadshow oraz mobilnego muzeum Tour de Pologne. Już po kilku miastach wiemy, że to był świetny pomysł, bo dzięki temu, możemy być z kolarstwem jeszcze bliżej kibiców” – mówi Adam Siluta, Prezes Zarządu firmy Lang Team. Roadshow to cykl kolarskich wydarzeń, które promują sport i aktywność fizyczną. W specjalnie zaprojektowanych miasteczkach są strefy wyzwań z konkursem zakładania kół na czas, możliwością startu w Mikro Tour de Pologne Amatorów lub w Grand Prix „Wyścigu Niepodległości” na trenażerach.

 

Wyjątkową atrakcją Roadshow jest mobilne muzeum Tour de Pologne – pierwszy tego typu kolarski projekt na świecie. „To wyjątkowy rok dla Tour de Pologne. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbyła się jego 75 edycja. Wspólnie świętujemy także setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolarze także włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie” – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. Multimedialne prezentacje przenoszą zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się kolarstwo na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mówi o tym choćby Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.  W zbiorach nie brakuje starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jest także rower oraz medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, od 25 lat dyrektora Tour de Pologne.

 

Roadshow 90 lat Tour de Pologne to także okazja do spotkania z kolarskimi idolami – tymi sprzed lat oraz współczesnymi gwiazdami peletonu. W Krakowie gościem Roadshow był zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku Rafał Majka oraz Tomasz Marczyński, w Grudziądzu Michał Kwiatkowski, który później wygrał tegoroczny Tour de Pologne. Wśród znakomitych gości Roadshow znaleźli się również Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne w latach 50., Ryszard Szurkowski, Dariusz Baranowski, który również trzykrotnie wygrywał Tour w latach 90., a także Krzysztof Sujka, Marek Leśniewski, Lechosław Michalak, Henryk Charucki, Lech Piasecki i oczywiście Czesław Lang.

Roadshow Tour de Pologne oraz mobilne muzeum są organizowane przez firmę Lang Team oraz Promokraft z partnerstwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym projektu jest firma Carrefour Polska, partnerem Lotos, a partnerem logistycznym Fraikin. Więcej informacji na stronie 90lattdp.pl