Wystawa w Muzeum Sportu. Później muzeum w Barnowie!

W poniedziałek, w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4 odbyła się uroczysta inauguracja wystawy – spektaklu „Wyścig do Niepodległości”. Autorem pomysłu jest Ireneusz Chmurzyński, a wydarzenie, którego gospodarzem jest dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński, objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

blank

Bez pamięci o historii nie ma przyszłości i trzeba o tym pamiętać – mówi Czesław Lang. Wicemistrz olimpijski z Moskwy od ćwierćwiecza odpowiada za organizację Tour de Pologne. Nasz narodowy wyścig obchodził w tym roku 90-lecie. – Z tej okazji już w tym roku stworzyliśmy pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które podróżuje po Polsce i odwiedzają je tysiące ludzi – opowiada Czesław Lang i dodaje: – Eksponatów jest jednak bardzo dużo, więc oprócz mobilnego muzeum, powstanie też stacjonarne. Jest wielu ludzi, którzy mają pamiątki i trzymają je w domach. Chcemy więc stworzyć miejsce pamięci naszej ukochanej dyscypliny. Powstanie w Barnowie, w gminie Kołczygłowy. Tworzenie tego miejsca zajmie pewnie około dwóch lat. Chcemy, aby wszyscy znaleźli coś ciekawego dla siebie. Starsi – miejsce, gdzie mogą powspominać z sentymentem dawne czasy, a młodzi mogli czerpać najlepsze wzorce. Trafią tam eksponaty z wystawy w Muzeum Sportu. Pan Ireneusz Chmurzyński zadeklarował, że przekaże zbiory.
Wystawa, którą przez najbliższy miesiąc można oglądać w siedzibie PKOl to nie tylko eksponaty kolarskie, ale też obrazy. Wśród nich jest m.in. ten, na którym można oglądać triumfatora ostatniego Tour de Pologne Michała Kwiatkowskiego. – Ta wystawa jest wyjątkowa, bo pokazuje niezwykłe emocje i wydarzenia – mówi dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.