KALISZ – KOLEJNY PRZYSTANEK NA DRODZE ROADSHOW TOUR DE POLOGNE

W sobotę i niedzielę 29 i 30 września Roadshow Tour de Pologne zawita do Kalisza. Wszyscy, którzy kochają aktywny styl życia powinni przybyć w okolice Carrefoura na ulicy Poznańskiej – zagości tam miasteczko pełne sportowych atrakcji, a także mobilne muzeum Tour de Pologne.

 

Tour de Pologne nie raz gościł w Kaliszu. Po raz pierwszy kolarze przejeżdżali przez to miasto jeszcze przed wojną. W 1929 roku jeden z etapów kończył się w Kaliszu, gdzie najszybciej finiszował Eugeniusz Michalak. Niezwykle wszechstronny kolarz, który ukończył cały wyścig na drugim miejscu. Kolarski peleton zawitał do Kalisza jeszcze tuż przed wojną w 1937 roku, wówczas etapowym zwycięzcą okazał się Stanisław Wasilewski. Najnowsze dzieje to już zawodowa era Tour de Pologne pod egidą Czesława Langa. Wyścig przejeżdżał przez Kalisz kilkukrotnie, a kibicom zapadły w pamięć zwycięstwa Jana Kirsipuu i Sebastiena Hinault.

 

W ten weekend mieszkańcy Kalisza będą mogli przypomnieć sobie o pięknej historii wyścigu. Mobilne muzeum to unikatowe nie tylko w skali Polski przedsięwzięcie, które łączy tradycję z nowoczesnością. Poza klasyczną ekspozycją niezliczonych pamiątek związanych z naszym narodowym wyścigiem i karierą jego dyrektora Czesława Langa, można oglądać multimedialne prezentacje, pokazujące jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniło się kolarstwo i nasz cały kraj. „Naprawdę jest co oglądać i cieszę się, że w muzeum jest moja koszulka, choć nie ukrywam, że chciałbym znaleźć się w gronie tych, którzy wygrali Tour co najmniej trzykrotnie” – mówił podczas wizyty muzeum i Roadshow w Krakowie Rafał Majka, brązowy medalista olimpijski i zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku. Z kolei w Grudziądzu mobilnym muzeum zachwycał się mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. „Czasem trudno znaleźć wszystkie informacje w internecie, a w muzeum wszystko zgromadzone jest w jednym miejscu, wszystko jest świetnie pokazane i ogląda się to z ogromnym zainteresowaniem. Oglądając zbiory zauważyłem, że moja historia w tym wyścigu jest bardzo malutka. Ale mam tę przewagę nad wieloma innymi, że mogę to jeszcze nadrobić” – mówił z uśmiechem „Kwiato”. Braki udało się nadrobić w ekspresowym tempie. Kwiatkowski wygrał tegoroczną edycję Tour de Pologne i jego zwycięska koszulka znalazła się już oczywiście w muzeum.

 

Ale Roadshow to nie tylko muzeum, to także mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. W miasteczku, które odwiedzi Kalisz będzie można sprawdzić swoje umiejętności na trasie etapu Tour de Pologne za sprawą Mikro Tour de Pologne Amatorów, czyli systemu interaktywnej makiety połączonej z szosowymi trenażerami. Siedząc na rowerze każdy chętny może przejechać trudną i wymagającą trasę. Nie zabraknie także zawodów w wykręcaniu czasu na najmniejszych rowerach świata – koła mają tylko 6 cali. Co ciekawe małe rowery są przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Jest także Grand Prix na trenażerach, możliwość pobicia rekordu Czesława Langa, interaktywny quiz kolarski i strefa wystawców, w której znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji i konkursów.

 

Roadshow Tour de Pologne oraz mobilne muzeum są organizowane przez firmę Lang Team oraz Promokraft z partnerstwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym projektu jest firma Carrefour Polska, partnerem Lotos, a partnerem logistycznym Fraikin. Więcej informacji na stronie 90lattdp.pl