Laureaci konkursu na „Najpiękniejsze Miasto 75. Tour de Pologne” już ze statuetkami

Jaworzno i Kraków „Miastami Startu”, Wilamowice – „Miastem Premii”, a Katowice – „Miastem Mety”. To wyniki konkursu na „Najpiękniejsze Miasto 75. Tour de Pologne”, które ogłoszono podczas uroczystej konferencji prasowej w czwartek w Katowicach. – Emocji nigdy w Tour de Pologne nie brakuje, tym razem, za sprawą Michała Kwiatkowskiego, mieliśmy je do samego końca. Obejrzeliśmy piękne zwycięstwo Polaka w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 90. urodzin wyścigu. A na trasie było trzy miliony kibiców, ludzie się bawili, bo to dla nich ta impreza. My wybieramy te najbardziej zaangażowane miasta – wyjaśniał dyrektor generalny Tour de Pologne. Radości nie ukrywali też przedstawiciele miast, które wygrały w konkursie.

Krzysztof Kowal (Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie):
Odebrałem statuetkę w imieniu prezydenta Krakowa Jacka Majchorwskiego i jestem z tego powodu bardzo dumny. Kraków jest historyczną stolicą Polski, a teraz kolejny raz potwierdzamy, że także stolicą sportową. Nam, ludziom sportu, bardzo zależy na tym, aby dalej tak dynamicznie się rozwijać. Czesław Lang często powtarza, że Krakow dla Tour de Pologne jest tym, czym Paryż dla Tour de France i chcemy podtrzymać tę tradycję. Przy okazji ostatniej edycji wyścigu zorganizowaliśmy nie tylko start wyścigu, ale także prezentację w Rynku, która zebrała bardzo pozytywne oceny. Chcemy współpracować z Lang Teamem dalej. Już teraz myślimy bardzo wstępnie o organizacji prezentacji i startu kolejnej edycji.

Tadeusz Kaczmarek (Wiceprezydent Jaworzna):
Statuetkę w imieniu naszego miasta odebrał Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, a my wszyscy w Jaworznie bardzo się cieszymy. Od kilku lat współpracujemy z Lang Teamem i dajemy z siebie wszystko. Start w rynku i wszystkie imprezy towarzyszące zostały bardzo pozytywnie odebrane przez mieszkańców i gości. A my dalej chcemy organizować właśnie starty, bo to niepowtarzalna okazja, aby spotkać kolarzy zanim ruszą na trasę, ale też ważnych ludzi związanych z naszym narodowym wyścigiem, czyli Czesława Langa, Lecha Piaseckiego czy Adama Silutę.
Teraz odebraliśmy piękną nagrodę. To wielki zaszczyt zostać wyróżnionym razem z Krakowem. Dokładamy wszelkich starań, aby przygotować się jak najlepiej. Dziękujemy kapitule za wyróżnienie, ale też wszystkim służbom miejskim, które pracowały na ten sukces.
Statuetka trafi pewnie na biurko pana prezydenta Pawła Silberta, w piątek mamy też zaplanowane spotkanie podsumowujące działanie przy Tour de Pologne, więc tam także wszyscy ją zobaczą, a później znajdziemy dla niej godne miejsce, bo dla nas to naprawdę wielka nagroda.

Stanisław Gawlik (Wiceburmistrz Wilamowic):
W Wilamowicach trwa wielka radość z powodu zwycięstwa w kategorii „Miasto Premii” w konkursie na „Najpiękniejsze Miasto 75. Tour de Pologne”. Nie jesteśmy jednak bardzo zaskoczeni, bo wiedzieliśmy, że mamy wielką szansę na sukces. Widzieliśmy, jak się prezentowaliśmy w przekazie telewizyjnym, ale kiedy człowiek słyszy werdykt kapituły na żywo, dopiero wtedy dociera do niego ta prawdziwa radość. To sukces nas wszystkich, przede wszystkim mieszkańców Wilamowic, bo spisali się znakomicie.
Mamy kolarskie tradycje. W latach 70. w Wilamowicach odbywały się kryteria, z naszej gminy pochodzi Przemysław Niemiec, organizujemy też rajdy rodzinne, które cieszą się wielką popularnością, bo ostatnio startowało w nim ponad dwa tysiące ludzi!
W trakcie 75. Tour de Pologne staraliśmy się przygotować i pokazać z jak najlepszej strony. Wielu pewnie zapamiętało też pozdrowienia w języku wilamowskim. Zresztą, staramy się o jego rewitalizację.
A po takim sukcesie, jak zwycięstwo w konkursie, chcemy oczywiście dalej gościć na swoim terenie tak wspaniałą imprezę, jaką jest Tour de Pologne. Impreza rozwija się w piękny sposób, a i my mamy co pokazać.

Waldemar Bojarun (Wiceprezydent Katowic):
Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy docenieni nagrodą dla najlepszego „Miasta Mety” w konkursie na „Najpiękniejsze Miasto 75. Tour de Pologne”. Współpraca z firmą Lang Team ma dla nas wielką wartość sportową i promocyjną. Sportową, bo Tour de Pologne to rywalizacja na najwyższym światowym poziomie, a promocyjną, bo daje możliwość pokazania zmian, jakie dokonują się cały czas w Katowicach. Poza tym mamy świadomość, że etap, który kończy się w naszym mieście jest spektakularny, bo kolarze osiągają prędkość dochodzącą do 100 km/h. To budzi podziw nasz, ale i ludzi na całym świecie.
Teraz otrzymaliśmy nagrodę, która ma dla nas wielkie znaczenie. Dedykujemy ją mieszkańcom, bo to oni sprawili, że etap z metą w Katowicach wyglądał tak pięknie.
W kolejnym roku chcemy kontynuować współpracę. Słyszałem ostatnio hasło: „Tour de Pologne łączy” i to prawda. My też będziemy zabiegali o dalszą współpracę.