Muzeum Tour de Pologne w Tarnowskich Górach!

Sezon kolarski powoli się kończy, ale my cały czas działamy. I z wielką przyjemnością możemy ogłosić, że spotykamy się w Tarnowskich Górach, gdzie zawitało mobilne muzeum Tour de Pologne.
Wydarzenie zainaugurowała uroczysta konferencja prasowa, która odbyła się 3 października o godz. 11.00 w Sali sesyjnej Ratusza w Tarnowskich Górach. Udział w niej wzięli burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, zastępca burmistrza ds. gospodarczych Piotr Skrabaczewski oraz Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.
Wicemistrz olimpijski z Moskwy był w Tarnowskich Górach w środę. – Fantastyczni są u Was ludzie! – powiedział Czesław Lang wskazując na znakomitą atmosferę przy dotychczasowych wizytach Tour de Pologne w Tarnowskich Górach, ale i wzorową organizację imprezy. Wrócił też temat pomyłki do jakiej doszło podczas ostatniej edycji Tour de Pologne wskutek której peleton przejechał ulicami miasta tylko raz. – Jeszcze raz przepraszam za tę ludzką pomyłkę, ale przy tak wielkiej imprezie takie coś zawsze może się zdarzyć – mówił Czesław Lang. – Decyzja o tym, że po złym skręcie peleton jedzie dalej była trudna, ale biorę za nią odpowiedzialność. Powtórzenie startu byłoby, niestety, bardzo skomplikowane – nie wiadomo, czy drogi byłyby dalej zamknięte i jak długo miałoby to potrwać – dodał i powiedział, że w ramach przeprosin „przywiózł” ze sobą muzeum, które pokazuje historię polskiego kolarstwa i daje możliwość spotkania się przy tej okazji z tarnogórzanami w nowej formule.
– W tym roku wydarzył się przypadek, ale to wpisane jest w sport, bo przypadki się zdarzają. Ta wystawa jest takim plastrem na naszą ranę, ale mam nadzieję, że mieszkańcy to zrozumieją – mówił burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. Muzeum odwiedziły setki ludzi w środę i kolejni odwiedzą w czwartek. A jest co zwiedzać. Pierwsze na świecie multimedialne muzeum Tour de Pologne przenosi zwiedzających w czasie do początków kolarstwa na ziemiach polskich, pokazują jak zmieniało się na przestrzeni lat, a także obrazują wkład kolarzy w historię Polski. Mówi o tym choćby Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W zbiorach nie brakuje starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jest także rower oraz medal olimpijski z Moskwy Czesława Langa, od 25 lat dyrektora Tour de Pologne
– Na ustawionych przy muzeum trenażerach można pedałując spróbować pobić mój rekord, ale uprzedzam, że łatwo nie będzie – śmiał się Czesław Lang otwierając muzeum.