Czesław Lang uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości

Czesław Lang w czasie kariery kolarskiej osiągnął wiele sukcesów, ale jak na prawdziwego sportowca z krwi i kości przystało, także po jej zakończeniu nie przestał pracować na kolejne. Wysiłki organizatora Tour de Pologne docenił Prezydent RP Andrzej Duda. Wicemistrz olimpijski z 1980 roku z rąk głowy Państwa otrzymał Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

To ustanowione w czerwcu bieżącego roku cywilne odznaczenie, przyznawane jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. Uhonorowani przyczynili się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej poprzez działalność i aktywność na różnych polach życia publicznego i społecznego.

– Dziękuję za wspaniały dorobek państwa życia. Dziękuję za to wszystko, co państwo dla Polski, dla bliźnich, dla rozsławiania Polski na świecie dla tworzenia polskiej kultury dla rozbudowywania polskiej nauki, czy też po prostu dla działalności dla zwykłych ludzi, często bardzo biednych czynicie – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

– To nagroda nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy współtworzyli wyścig. „90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości” odbywał się w wyjątkowym dla naszego kraju roku. Do tego triumfował w nim Polak Michał Kwiatkowski. Staraliśmy się też uczcić ważne wydarzenia na inne sposoby. Stworzyliśmy między innymi pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne, które podróżowało po Polsce, a odwiedzający je mieli możliwość zobaczyć, jak zmieniało się kolarstwo i Polska w ostatnich 90 latach – podkreślił były wybitny sportowiec, który jako pierwszy kolarz z Europy Środkowo-Wschodniej przeszedł na zawodowstwo.

Fot. Igor Smirnow / KPRP

Wśród wyróżnionych, poza Czesławem Langiem, znaleźli się: prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Jan Abgarowicz; prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Bando; żołnierz Armii Krajowej, represjonowany po wojnie gen. Tadeusz Bieńkowicz; aktorka Stanisława Celińska-Mrowiec; przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło; podróżnik Aleksander Doba; działacz opozycji demokratycznej w PRL, dziennikarz Jerzy Jachowicz; zaangażowany w udzielanie pomocy socjalnej i medycznej ocalałym z Holokaustu Marian Kalwary; polarnik i podróżnik Marek Kamiński; żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, działacz opozycji demokratycznej w PRL Janusz Kamocki; tenor Ryszard Karczykowski; restaurator, działacz społeczny i charytatywny Jan Kościuszko; dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski; aktorka, piosenkarka, artystka kabaretowa Barbara Krafft-Seidner; kompozytor, wokalista, współzałożyciel m.in. zespołów Kultura, Izrael i Houk Dariusz Malejonek; dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski; satyryk, artysta kabaretowy, twórca m.in. Kabaretu pod Egidą Jan Pietrzak; założycielka i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie s. Michaela Rak; pisarz, publicysta o. Jacek Salij; lekarz audiolog i foniatra prof. Henryk Skarżyński; muzyk, kompozytor Józef Skrzek; historyk, kierownik archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie Andrzej Suchcitz; kierujący pracami ekshumacyjnymi m.in. w Kwaterze na „Łączce” prof. Krzysztof Szwagrzyk; współtwórczyni Muzeum Książki Artystycznej Jadwiga Tryzno; wydawca książek artystycznych Janusz Tryzno; przedsiębiorca, współzałożyciel Ceramiki Tubądzin Andrzej Wodziński oraz żołnierz misji zagranicznych, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kpt. Piotr Żemojtel.