blank

Pełna atrakcji inauguracja Wyścigu po Zdrowie

Wyścig po Zdrowie oficjalnie rozpoczęty! Na inauguracji cyklu pikników rodzinnych podczas Bike Expo na PGE Narodowym zjawiło się wielu znakomitych gości.  Sobota upłynęła pod znakiem aktywności rowerowych i zdrowego żywienia. W niedzielę kolejne atrakcje!

 

– Chcemy promować zdrowy tryb życia i razem z naszymi partnerami zachęcać do odpowiedniego odżywania, ale nie tylko. Przygotowaliśmy wiele stref. Jest strefa zdrowia, czyli mobilna przychodnia Medicover i stanowisko rehabilitantów Rehaport Clinic. Można tam zbadać skład ciała i wiek biologiczny organizmu. Jest też strefa aktywności, gdzie przygotowaliśmy mikro Tour de Pologne. Każdy chętny może się zmierzyć z czasem Czesława Langa. A to nie wszystko, bo na odwiedzających czeka mobilny showroom Carrefour „Zdrowa półka” i „Act for food”. Są tam ekologiczne i bio produkty. Można też oczywiście skorzystać z porad dietetyków. Na miejscu jest także pierwsze na świecie mobilne muzeum Tour de Pologne. Wielu odwiedziło je już przed rokiem przy okazji Roadshow i samego wyścigu Tour de Pologne, ale i w nim sporo się zmieniło. Pojawiły się nowe eksponaty i prezentacje. Naprawdę warto! –  opowiada Adam Siluta, prezes zarządu firmy Lang Team, która razem z Promokraft i Carrefour, sponsorem głównym Tour de Pologne stworzyli „Wyścig po zdrowie”.

 

– Zebrali się tutaj ludzie aktywni, którzy uprawiają albo chcą zacząć uprawiać sport. Pamiętam, kiedy sam zaczynałem jeździć w latach 70. Wtedy na rower wsiadali kolarze albo ci, których nie było stać na inny środek transportu. Po latach wszystko się zmieniło, oczywiście na lepsze, choć to wszystko trwało. Kiedy skończyłem się ścigać, otworzyłem sklep i zacząłem sprowadzać rowery górskie. Ludzie patrzyli na to tak, jakbym handlował statkami kosmicznymi. A dzisiaj widać je wszędzie. Cieszę się, że tak zmieniło się podejście Polaków. Zaczęliśmy myśleć o tym, aby się ruszać i dobrze odżywiać. Stąd nasza wspólna idea z Carrefourem i Promokraft. Ruszamy w Polskę – mówi dyrektor generalny Lang Team i wicemistrz olimpijski z Moskwy Czesław Lang.

 

Inicjatywa ma już swoich ambasadorów, którzy także zachęcają do zmiany nawyków. Wśród nich jest znana dziennikarka, blogerka i autorka programów telewizyjnych Katarzyna Bosacka. – Wszędzie tam, gdzie zdrowy tryb życia, tam i ja – śmieje się dziennikarka i opowiada dalej – Mogę o tym mówić bardzo długo. Zanim człowiek wynalazł znane dzisiaj środki transportu, każdy chodził przynajmniej 10 km dziennie. Teraz głownie jeździmy. Poza tym, my Polacy, umieramy przede wszystkim na choroby układu krążenia. Żeby im zapobiec bardzo wiele zależy od żywienia. Jedna czwarta naszego stanu zdrowia zależy od tego, co mamy na talerzu. I to chciałam zasygnalizować. Cieszę się ze mogłam zostać ambasadorem tej wspaniałej akcji.

 

Idea spodobała się też Odecie Moro. – Pierwszy rower dostałam na komunię. To był biały Pelikan z różowym bagażnikiem. Wychowałam się w małym miasteczku, a rower dał mi wolność. Przyrósł do mnie i tak zostało na lata. Wszędzie byłam szybko i nawet nie myślałem, że to zdrowe, po prostu tak było. Dzisiaj jeżdżę z córką, a mój półroczny syn też za jakiś czas do nas dołączy. Jako młoda mama cieszę się, że mogę propagować zdrowy tryb życia. Trzy razy w tygodniu znajduję czas na trening, bo wiem, że zdrowy tryb życia daje nam większy komfort w dojrzałym życiu – opowiada dziennikarka radiowa i telewizyjna, amatorka zdrowego trybu życia i jazdy na rowerze. Wśród tych, którzy wspierają akcję jest też pierwszy Polak w koszykarskiej lidze NBA Cezary Trybański, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska, czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski i dziennikarz Telewizji Polskiej, miłośnik biegania i aktywnego wypoczynku Maciej Kurzajewski. I wszyscy przekonują, że taka inicjatywa, jak „Wyścig po zdrowie” to wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie.