blank

Czesław Lang ze statuetką Orła Białego

Czesław Lang został laureatem VII edycji konkursu o Promocyjne Godło „Orła Białego” 2019. Uroczysta Gala Promocyjna Fundacji „Orła Białego” odbyła się 7 czerwca w Zamku w Rydzynie.

 

Statuetki Godła Promocyjnego „Orła Białego” przyznawane są co dwa lata. Powołana przez Fundację Kapituła nominuje kandydatów do tytułu spośród kilkudziesięciu propozycji zgłoszonych przez władze Fundacji. Statuetki otrzymują osoby zasłużone dla rozwoju przedsiębiorczości i samorządności w Polsce, ludzie nauki i kultury, a także wybitni sportowcy, którzy na stałe zapisali się w historii polskiego sportu.

 

W tym roku jednym z laureatów został Czesław Lang – wicemistrz olimpijski z igrzysk w Moskwie w 1980 roku, dwukrotny medalista mistrzostw świata i pierwszy kolarz zawodowy z bloku wschodniego. Po zakończeniu sportowej kariery jako dyrektor generalny Tour de Pologne wprowadził polski narodowy wyścig do elitarnego cyklu UCI World Tour. Obecnie Tour de Pologne UCI World Tour jest największą cyklicznie organizowaną imprezą sportową w Polsce i największym kolarskim wyścigiem w tej części Europy. Czesław Lang otrzymał statuetkę Orła Białego za wybitne zasługi na rzecz rozwoju polskiego kolarstwa oraz za promocję tej dyscypliny na świecie.

 

Nie ma chyba w historii polskiego kolarstwa torowego i szosowego, osoby bardziej zasłużonej w zakresie jego popularyzacji wśród młodzieży, a jednocześnie sportowca, który swoim zaangażowaniem, walecznością i postawą fair play może uchodzić za niedościgły wzór do naśladowania. (…) Praca, jaką wykonuje na rzecz popularyzacji kolarstwa zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek, bo jest to sport ze wszech miar wart promowania zarówno w wydaniu wyczynowym, jak i rekreacyjnym, dostępnym praktycznie dla każdego” – tak swój wybór uzasadniała Fundacja.

 

blank

 

Fundacja „Orła Białego” powstała w 2003 roku, a jej głównym celem jest krzewienie idei przedsiębiorczości, między innymi poprzez promowanie polskich produktów w kraju i zagranicą, wspomaganie lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych.