blank

76. Tour de Pologne w stulecie Powstań Śląskich

76. Tour de Pologne UCI World Tour włącza się w obchody 100-lecia Powstań Śląskich. Na trzecim etapie zostanie rozegrana Premia Specjalna, a okrągłej rocznicy będzie poświęcony czwarty etap wyścigu.

Tour de Pologne od lat dba o historyczną pamięć i włącza się w uroczystości upamiętniające najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Polski narodowy wyścig obchodził rok Chopinowski, rocznicę wyzwolenia Auschwitz, rocznicę Powstania Warszawskiego. W 2012 roku jubileuszowy 70. Tour de Pologne UCI World Tour wiódł szlakami Jana Pawła II i polskiego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski, a w 2014 roku włączył się w obchody 25-lecia wolnej Polski uroczyście startując sprzed bramy Stoczni Gdańskiej. Rok 2016 to wyścig „szlakiem historii” i uroczyste otwarcie w Radzyminie, gdzie rozegrała się jedna z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w której istotną rolę odegrali członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Szczególnie uroczysty był Tour de Pologne w 2018 roku. Wyścig obchodził wówczas 90-te urodziny i włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym roku Tour de Pologne wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim świętuje stulecie polskiego olimpizmu, a także nawiązuje do stulecia Powstań Śląskich. Pierwszy z trzech konfliktów zbrojnych wybuchł na Górnym Śląsku właśnie w 1919 roku. Sto lat później powstaniom poświęcony jest cykl wielu wydarzeń, a Tour de Pologne także włącza się w uroczyste obchody. Aż cztery z siedmiu etapów tegorocznego wyścigu rozegrane zostaną na terenie Województwa Śląskiego. Drugiego dnia wyścigu peleton pokona trasę z Tarnowskich Gór do Katowic. Trzeci etap rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie będzie miała Premia Specjalna 100-lecia Powstań Śląskich. Cały etap czwarty Jaworzno – Śląskie, Kocierz rozgrywany jest pod hasłem 100-lecia Powstań Śląskich. Na Śląsku kolarze pojawią się także podczas piątego etapu, którego meta mieści się w Bielsku-Białej.

76. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 3 sierpnia w Krakowie, a zakończy 9 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Na starcie pojawi się osiemnaście najlepszych zawodowych grup świata (UCI World Teams), a także cztery drużyny z dzikimi kartami, w tym Reprezentacja Polski. Łącznie kolarze pokonają ponad tysiąc kilometrów.