blank

Team Novo Nordisk – Drużyna z misją

Team Novo Nordisk to jedna z drużyn, które wystartują w 76. Tour de Pologne UCI World Tour dzięki dzikiej karcie. Jeśli ktoś zastanawia się czy można rywalizować na najwyższym poziomie chorując jednocześnie na cukrzycę, to projekt Team Novo Nordisk jest najlepszą odpowiedzią. Na 30 dni przed startem 76. Tour de Pologne UCI World Tour przyglądamy się tej drużynie i jej celom na tegoroczny wyścig.

 

Misja Team Novo Nordisk wykracza poza sport i kolarstwo dzięki szeroko zakrojonej kampanii „Razem zmieniajmy cukrzycę”. Inicjatywa obejmuje cały świat i ma na celę poprawę warunków dla około 425 milionów ludzi chorujących lub zagrożonych cukrzycą. Team Novo Nordisk to pierwsza na świecie drużyna złożona z profesjonalnych sportowców, z których wszyscy mają cukrzycę. Celem zespołu jest nie tylko walka o wygrane, ale także zachęcenie ludzi z cukrzycą i pokazanie im, że choroba nie zamyka drogi do realizacji własnych ambicji i marzeń. Dlatego każdego roku sportowcy Team Novo Nordisk spotykają się z tysiącami osób przekazując im pozytywne przesłanie oraz inspirując swoimi sukcesami i osiągnięciami.

 

– Postanowiliśmy zaprosić Team Novo Nordisk do udziału w Tour de Pologne po raz czwarty z rzędu, bo swoimi startami pokazali, że są drużyną na najwyższym poziomie zasługującą na udział w wyścigu UCI World Tour. Ponadto jestem przekonany, że sport powinien promować życie i nadzieję. Poprzez sport i jazdę na rowerze ci kolarze przekazują ważne przesłanie społeczne, które zasługuje na promocję w Polsce i na całym świecie – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

 

– Udział w wyścigach UCI World Tour to nie tylko fantastyczna szansa pod względem sportowym, ale także ważna okazja do zaprezentowania społecznego kontekstu, który chce przekazać nasz zespół. Wspólnie z kolarzami staramy się ułożyć optymalny kalendarz startów. W tym sezonie uczestniczyliśmy w takich wyścigach UCI World Tour jak UAE Tour, Mediolan – San Remo i Tour of California. Tour de Pologne jest z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w sezonie. Tegoroczna trasa jest ciekawa i wymagająca. Chcemy wystawić najsilniejszy możliwy skład. Kolarze, na których liczymy najbardziej to Włoch Andrea Peron, Francuz Charles Planet, Hiszpan David Lozano i Węgier Peter Kusztor. To zawodnicy, którzy dają z siebie wszystko i zasługują na uwagę. Staram się przekazać im moje doświadczenia, a do startu przygotowujemy się na specjalnych szkoleniach i poprzez udział w wyścigu Adriatica Ionica (23-28 lipca). Podczas Tour de Pologne będziemy chcieli pokazać się z dobrej strony każdego dnia. Na pewno nie jest łatwo walczyć o zwycięstwo z drużynami UCI World Tour, ale na pewno będziemy chcieli pokazać się w ucieczkach i wykorzystać okazję do walki na etapach – mówi Massimo Podenzana, obecnie dyrektor sportowy, a w przeszłości zawodowy kolarz (1987-2001), który ma na koncie etapowe zwycięstwa w Giro d’Italia i Tour de France oraz dwa tytuły mistrza Włoch i dwa medale mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas. Podenzana był także jednym z głównych pomocników Marco Pantaniego w drużynie Mercatone Uno podczas największych wyścigów.