blank

Nominacje – Najpiękniejsze Miasta Etapowe Tour de Pologne

 

Bielsko-Biała

Odkąd Bielsko-Biała wróciła na trasę Tour de Pologne, miasto i jego mieszkańcy tworzą niezapomnianą atmosferę wielkiego sportowego święta. Dowodzi tego nagroda w kategorii Miasto Premii, którą kapituła przyznała w  2017 roku. Jak najbardziej zasłużenie, bo choć peleton przemknął przez miasta z dużą szybkością, to wszyscy zapamiętali to, co działo się wokół szosy. Z kolei w 2018 roku kibice mogli świętować na mecie Michała Kwiatkowskiego, który zwyciężył po imponującym finiszu. Końcówka etapu w Bielsku-Białej, z długą prostą w Al. Armii Krajowej prowadzącą lekko pod górę, jest jedną z najciekawszych w całym wyścigu. W tym roku najwięcej sił w Bielsku-Białej zachował Luka Mezgec, dla którego było to drugie zwycięstwo w 76. Tour de Pologne UCI World Tour. Wysoko, bo na szóstym miejscu finiszował Rafał Majka.

blank

W Bielsku-Białej kolarze mogą liczyć na znakomitą organizację i fantastyczną oprawę – zarówno na rundach, jak i na samej mecie. Ale Bielsko-Biała to także przepiękna architektura, urokliwe uliczki i mnóstwo ciekawych miejsc. Nie ma przypadku w tym, że miasto bywa nazywane „małym Wiedniem”. A odwiedzają nie tylko dorośli, ale i dzieci, bo w mieście kojarzonym ze studiem filmów animowanych można znaleźć sporo niedużych pomników najbardziej znanych bohaterów kreskówek.

blank

BUKOVINA Resort

BUKOVINA Resort to symbol górskich etapów Tour de Pologne. Od lat to właśnie w scenerii Podhala i polskich Tatr rozstrzygają się losy naszego narodowego wyścigu. Kibice doskonale pamiętają piękną walkę Michała Kwiatkowskiego i Moreno Mosera w 2012 roku. Wówczas włoski kolarz okazał się minimalnie lepszy. W 2014 roku wspaniałe zwycięstwo odniósł tu Rafał Majka, który wygrał wówczas cały wyścig. W tym roku na mecie powody do wielkiej radości miało dwóch kolarzy – Matej Mohoric, który po samotnej ucieczce wygrał królewski etap, a także Paweł Siwakow, który cieszył się ze zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

blank

BUKOVINA Resort od lat kojarzy się nie tylko z Tour de Pologne UCI World Tour, ale również z Tour de Pologne Amatorów – wielkim świętem miłośników kolarstwa amatorskiego. W tym roku na rundzie królewskiego etapu rywalizowało ponad dwa i pół tysiąca zawodników, którzy stworzyli sportowe święto. Nie byłoby ono możliwe bez kibiców, którzy w imponujący sposób dopingują kolarzy na tym etapie.

blank

BUKOVINA Resort także na co dzień przyciąga kolarzy i turystów. Kompleks wielu atrakcji, możliwości i udogodnień, położony w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego zapewnia spokój, wyciszenie i bogaty wachlarz rozrywek. Bogactwo zróżnicowanych tras, doskonałych do uprawiania kolarstwa górskiego i szosowego. A do tego Termy BUKOVINA czyli 20 basenów wypełnionych wodą termalną, które oferują hydromasaże, zjeżdżalnie, strefę dla dzieci i młodzieży oraz wybór 12 saun.

Kraków

W tym roku Kraków otrzymał nominację nie tylko w kategorii Miasto Startowe, ale walczy również o zwycięstwo w kategorii Miasto Etapowe. Bo też oprawa i atmosfera etapu w Krakowie zasługują na ogromne uznanie, a finisz w al. Focha to prawdziwe kolarskie święto. Na przestrzeni lat etap z metą na Błoniach wygrywali najwięksi kolarze – Andre Greipel, Marcel Kittel, John Degenkolb, Peter Sagan. W tym roku, po raz drugi z rzędu, ze zwycięstwa cieszył się znakomity niemiecki sprinter Pascal Ackermann. Jego triumf oklaskiwały tłumy kibiców, którzy zgromadzili się na mecie.

blank

Kraków jest tym dla Tour de Pologne, czym Paryż dla Tour de France – mawia dyrektor wyścigu Czesław Lang. Jedno z najpiękniejszych miast Europy to nieodłączny element narodowego wyścigu goszczący finałowe lub inauguracyjne etapy. Za każdym razem urzeka wspaniałą atmosferą i perfekcyjną organizacją. W tym roku kolarskie emocje uzupełniał Wyścig po Zdrowie, który zagościł w Krakowie podczas pierwszego etapu. Ten rodzinny piknik, który promuje zdrowy i aktywny styl życia przyciągnął gości wieloma atrakcjami. W miasteczku pojawił się specjalny showroom Carrefour ze zdrową żywnością, mobilna przychodnia Medicover z bezpłatnymi badaniami, strefa wyzwań z kolarskimi trenażerami, Mikro Tour de Pologne ze specjalną makietą z mikro kolarzami oraz mobilne muzeum Tour de Pologne.

blank

Zwycięzców we wszystkich kategoriach poznamy na specjalnej konferencji prasowej, która odbędzie się w najbliższy czwartek w Warszawie.