blank

Sezon rozpoczęty, Tour de Pologne po raz 16. w UCI World Tour

Wyścig Santos Tour Down Under w Australii rozpoczął tegoroczny cykl UCI World Tour. Już po raz szesnasty w kolarskiej lidze mistrzów znalazł się Tour de Pologne. W tym roku polski narodowy wyścig zostanie rozegrany w dniach 5-11 lipca, prezentacja trasy odbędzie się 27 kwietnia w Hotelu InterContinental Warszawa

Rok 2005 był szczególną datą w historii Tour de Pologne. Właśnie wtedy polski wyścig po raz pierwszy został włączony do cyklu UCI Pro Tour (dziś UCI World Tour) i znalazł się w tym samym szeregu co Tour de France, Giro d’Italia, czy Vuelta a Espana.

To był efekt ciężkiej, wytężonej pracy, zarówno organizacyjnej, jak i dyplomatycznej. Gościliśmy w naszym kraju prezydenta UCI Heina Verbruggena, a także dyrektora Tour de France Jean Marie-Leblanca. Przekonywaliśmy, że Polska zasługuje na imprezę UCI Pro Tour i jako jedyny wyścig z Europy Środkowo-Wschodniej dostaliśmy zaproszenie do kolarskiej ligi mistrzów. To był wyraz najwyższego uznania dla naszej pracy, a także milowy krok w historii i rozwoju Tour de Pologne. Dziś jesteśmy największą cykliczną sportową imprezą w Polsce i najważniejszym wyścigiem kolarskim w tej części Europy  – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

blank

W całym cyklu UCI Pro Tour w 2005 roku znalazło się 27 wyścigów, w tym tylko 13 etapowych. Dzięki temu na starcie Tour de Pologne pojawiło się wielu znakomitych kolarzy ze światowej czołówki. Wyścig został rozegrany we wrześniu, składał się z ośmiu etapów, a zwycięzcą okazał się Kim Kirchen. Kolarz grupy Fassa Bortolo wygrał słynną wspinaczkę na Orlinek, gdzie wyprzedził Danilo Di Lukę. Zwycięstwo w Polsce było największym sukcesem w karierze kolarza z Luksemburga.

blank

Tour de Pologne w UCI World Tour to wiele wspaniałych momentów. W 2011 roku na naszym wyścigu błysnęli dwaj wielcy kolarze – Peter Sagan i Marcel Kittel. W 2013 roku Tour de Pologne wystartował z Trentino i odbywał się pod hasłem „z ziemi włoskiej do Polski” szlakami Jana Pawła II. Rok później pierwszy triumf Polaka w UCI World Tour, kiedy to Rafał Majka cieszył się z wygranej na Rynku Głównym w Krakowie. I wreszcie rok 2018, Wyścig Niepodległości i wspaniałe zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego – wspomina Czesław Lang – Przed nami kolejne emocje, myślami jesteśmy przy tegorocznej edycji. Ze względu na igrzyska w Tokio 77. Tour de Pologne UCI World Tour odbędzie się w lipcu. Myślę, że wielu kandydatów do olimpijskiego medalu przyjedzie do Polski i jestem przekonany, że będziemy świadkami wielkiego, sportowego widowiska – dodaje wicemistrz olimpijski z Moskwy.

W tegorocznym kalendarzu UCI World Tour znalazło się 36 wyścigów, Tour de Pologne jest jedynym reprezentantem Europy Środkowo-Wschodniej w tym prestiżowym cyklu. Oficjalna prezentacja trasy 77. Tour de Pologne odbędzie się 27 kwietnia w Hotelu InterContinental Warszawa.

blank