blank

40 lat temu Czesław Lang wygrał Tour de Pologne

Dokładnie 40 lat temu, 9 lipca, Czesław Lang wygrał Tour de Pologne. Dwa tygodnie później sięgnął po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie. Od 1993 organizuje Tour de Pologne i został z wyścigiem do dziś.

Czesław Lang tak wspomina ten triumf w książce „Zawodowiec”:

„Rok 1980 był przełomowy nie tylko dla Polski, ale i dla mnie. Do tej pory nie było nic ważniejszego ponad Wyścig Pokoju. Jednak w tym jednym, jedynym roku priorytety się zmieniły. Igrzyska XXII Olimpiady miały rozegrać się w Moskwie (…) Było dobrze, forma szła w górę, a próba generalna odbyła się między 1 i 9 lipca podczas XXXVII Wyścigu Dookoła Polski. To tam mieliśmy sprawdzić formę przed igrzyskami. Trasę w Bieszczadach wytyczono tak, aby przygotować nas na Schody Kapitonowa, czyli trasę wyścigu olimpijskiego. Był to zarazem ostatni etap eliminacji olimpijskich, można było wywalczyć wyjazd do Moskwy lub go zaprzepaścić.

Nie wygrałem żadnego etapu, ale zwyciężyłem w klasyfikacji generalnej. Na mecie w Tarnobrzegu, po przejechaniu prologu, dziesięciu etapów i prawie 1282 kilometrów miałem minutę i 34 sekundy przewagi nad Tadeuszem Wojtasem oraz minutę i 35 sekund na Janem Jankiewiczem. Nie był to Wyścig Pokoju, więc w nagrodę nie dostawało się poloneza, tylko malucha, ale wygrana bardzo radowała, bo wyścig cieszył się ogromną popularnością. W prasie, radiu i telewizji było o nim mało, ale na trasie stały tłumy niemal takie, jak na Wyścigu Pokoju.”

Wyścig Dookoła Polski zakończył się 9 lipca, a niedługo później Czesław Lang zdobył srebrny medal olimpijski po pasjonującej walce na Schodach Kapitonowa z Jurijem Barinowem.