blank

Tour de Pologne: Przegląd trasy drugiego etapu

20 maja o godz. 20.30 zostanie ogłoszona cała trasa 78. edycji Tour de Pologne. Z siedmiu zaplanowanych etapów drugi będzie prawdziwym testem dla kolarzy i może zawężyć grono kandydatów do końcowego triumfu.

Etap rozpocznie się w Zamościu i dotrze do Przemyśla. Trasa liczy 201 km, jej pierwsza część jest głównie falista, z kolei na końcowych 50km kolarzy czeka wiele wyzwań. Zaplanowano trzy podjazdy – Wólka Husińska (Premia Górska III kat.), Kalwaria Pacławska (Premia Górska II kat.) i Gruszowa (Premia Górska II kat.).

Ostatnie 15-20 km prowadzi do Przemyśla. Lekkie nachylenie może ułatwić ataki z zaskoczenia, ale wynik wyścigu zostanie rozstrzygnięty na ostatnich 1500 m. Walka będzie toczyć się po szerokiej asfaltowej drodze, która stopniowo zwęża się i biegnie po kostce, podczas gdy podjazd obejmuje odcinki od 13 do 15 % nachylenia.

blank

– Spodziewamy się, że będzie to naprawdę piękny etap otoczony urokliwymi krajobrazami na 200-kilometrowej trasie. Na mecie można podziwiać wspaniały widok gór. Trudności techniczne terenu pozwoliły nam zaprojektować dość selektywny odcinek – wyjaśnia Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. – Nie zdziwiłbym się, gdyby w finale mała grupa kolarzy lub kilku zawodników znających się na mocnych finiszach etapowych walczyła o zwycięstwo – podsumowuje.

Przemyśl ponownie pojawi się na trasie Tour de Pologne. W 1960 roku po raz pierwszy odbył się tam etapowy finisz, a w latach 1967 i 1980 ponownie gościł międzynarodowy peleton kolarski.

Miasto położone w południowo-wschodniej części Polski, zaledwie 15 km od granicy z Ukrainą, od czasów renesansu gościło wiele grup etnicznych, kultur i religii oraz było ważnym ośrodkiem strategicznym, gospodarczym i handlowym między Krakowem a Lwowem. Stare miasto szczyci się wieloma zabytkami, kościołami, starożytnym ratuszem, zamkiem i trzecią co do wielkości w Europie twierdzą.

Leżący u podnóża Karpat Przemyśl cieszy się wyjątkowymi widokami i oferuje liczne trasy rowerowe i piesze. Bliskość gór dostarczyła zespołowi Lang Team wszystkich niezbędnych elementów do zorganizowania wyjątkowo interesującego etapu, który będzie ważny dla nakreślenia ogólnej klasyfikacji.

Link do śledzenia prezentacji trasy 78. Tour de Pologne: https://bit.ly/3v7h7U8