blank

Zaczynamy od Lublina!

Po dwunastu latach Tour de Pologne wraca na Lubelszczyznę – w centrum Lublina kolarze rozpoczną rywalizację w tym prestiżowym wyścigu. Tutaj również odbędzie się oficjalna prezentacja teamów.

Start 78. Tour de Pologne UCI World Tour nastąpi 9 sierpnia z Placu Zamkowego, a więc samego serca Lublina. Kolarzy czeka tego dnia ponad 200-kilometrowy etap z Lublina, przez Roztocze, z metą w Chełmie.

Zanim jednak zawodnicy ruszą do rywalizacji, nastąpi oficjalna prezentacja ekip startujących w tegorocznej edycji Tour de Pologne: dziewiętnastu najlepszych drużyn świata, a także trzech, które od organizatorów otrzymały „dzikie karty”; wśród nich znalazła się reprezentacja Polski. 

Zarówno uroczysta prezentacja i otwarcie wyścigu, jak też start z Placu Zamkowego w Lublinie i cały pierwszy etap, będą na żywo nadawane na ogólnopolskich kanałach TVP1 i TVP Sport. „To wielki zaszczyt i niepowtarzalna okazja, by poprzez wydarzenie, które budzi ogromne emocje i wywołuje wielkie zainteresowanie kibiców, pokazać piękno naszego miasta. Jestem przekonany, że tegoroczna edycja dostarczy wszystkim niezapomnianych wspomnień i jestem dumny, że Lublin stanie się częścią wielkiego święta kolarstwa. Wszystkim organizatorom, zawodnikom i sympatykom kolarstwa życzę wspaniałych wrażeń i zapraszam do Lublina” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublina.

„Promocja naszego kraju od lat jest dla nas bardzo ważna, a wyścig przejeżdża przez niezwykłe miejsca naszego kraju” – zaznacza z kolei Czesław Lang. Organizator wyścigu, firma Lang Team, nawiązała współpracę z Polską Organizacją Turystyczną.  „Wspólnie będziemy promowali bon turystyczny. Chcemy zachęcać Polaków do wykorzystania go przy okazji podróży po pięknych zakątkach Polski” – wyjaśnia Czesław Lang. Zarówno niezwykły prestiż tego wyścigu, jak i transmisja na żywo w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych – sprzyja promocji miasta i regionu. Potencjał promocyjny Tour de Pologne wzmacnia dodatkowo współpraca TVP z francuską firmą Atlantic Media, co gwarantuje najwyższy światowy poziom transmisji.

Lublin – promujący się hasłem „Miasto Inspiracji” – stawia na rozwój turystyki, sukcesywnie inwestując w bazę noclegową, różnorodność atrakcji dla zwiedzających, a także w infrastrukturę miejską. Miasto o przeszło 700-letniej historii przyciąga wielokulturowym dziedzictwem, wyjątkowymi smakami kulinarnymi czy też urokliwymi uliczkami Starego Miasta. Lublin stawia też na nowoczesne rozwiązania sprzyjające zwiedzaniu, jak Lubelska Karta Turysty czy aplikacja mobilna Turystyczny Lublin. Z kolei w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej można zaopatrzyć się w bezpłatne mapki, ulotki i foldery turystyczne. W 2020 roku – jak podaje lubelskie Biuro Rozwoju Turystyki – mimo obostrzeń związanych z pandemią, miasto odwiedziło 450 tysięcy osób.