blank

#7 DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2021

Etap 7. ZABRZE – KRAKÓW (145 KM)

 

Tour de Pologne kończy się odcinkiem o długości 146 km i sumą przewyższeń wynoszącą 1000 metrów. Finałowy etap rusza z Zabrza, historycznie słynącego z kopalni węgla, obecnie ważnego ośrodka produkcji szkła i żelaza.

Tym razem kolarze zyskają mnóstwo okazji do sprintu na płaskich, wielokilometrowych odcinkach, których wieńczy wjazd do historycznej stolicy polskich władców – Krakowa, ze starówką i Wawelem uznanym przez UNESCO zajeden z 12 najcenniejszych zabytków architektonicznych na świecie.

Czesław Lang o 7. Etapie: „Finałowy akt zmagań, w którym w centrum uwagi będą sprinterzy”. 

Premia lotna LOTTO: 40lecie strajku w Kopalni Piast (40 km)

Premia górska PZU: Łaziska (19,8 km, III kat.)

Premia specjalna: 65 lat Totalizatora Sportowego (65 km).

Meta: Kraków

 

 

Interesujące miejsca

Kopalnia Guido

To muzeum znajdujące się w Zabrzu jest unikatem w skali całej Polski. Prowadzi ono zwiedzających głęboko pod ziemią, do tuneli sięgających 320 metrów pod powierzchnię, do dwóch doskonale zachowane średniowiecznych korytarzy  górniczych. Podczas zwiedzania można podziwiać autentyczną windę używaną w czynnych kopalniach węgla, pierwotnie zachowaną stajnię dla koni – które odegrały fundamentalną rolę w historii górnictwa – oraz wielkogabarytowe maszyny górnicze wykorzystywane do wydobycia węgla. Dodatkowo można napić się piwa – warzonego  przez lokalny browar – w podziemnej kawiarni, otoczonej wyjątkową scenerią.

Zamek Królewski na Wawelu – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ta królewska rezydencja znajduje się w centrum Krakowa i była jednym z pierwszych obiektów wpisanych do światowego dziedzictwa UNESCO w skali globu. Zamek, jako jeden z największych w Polsce, reprezentuje niemal wszystkie europejskie style architektoniczne – od średniowiecza, przez renesans, po barok. Składa się z szeregu budowli z różnych okresów, rozmieszczonych wokół głównego dziedzińca w stylu włoskim.

Od wieków rezydencja królów Polski i symbol polskiej państwowości, Zamek Królewski na Wawelu jest obecnie jednym z najważniejszych muzeów sztuki w kraju. Wśród licznych dzieł sztuki, ceramiki, porcelany i mebli wyróżnia się ważna kolekcja włoskiego malarstwa renesansowego oraz największa w Europie kolekcja namiotów osmańskich.

blank