blank

DZIEŃ DOBRY – 2021 Tour de Pologne – #6

Etap 6. – KATOWICE: JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS (19,1 KM)

Szósty etap to klasyczna „czasówka” – liczący 19,1 odcinek, biegnący przez centrum Katowic, z ciekawą trasą, obejmującą brukowane ulice w historycznym centrum miasta. Świadkami tej rywalizacji, wraz z kibicami, będzie różnorodna architektura – z jednej strony przeszło stuletnia, secesyjna zabudowa, z drugiej – fascynująca mieszanka poprzemysłowych i nowoczesnych budynków.  

Czesław Lang o 6. etapie: „To będzie wymagający i trudny technicznie etap jazdy na czas, który może zadecydować o zwycięstwie w całym wyścigu”. 

Interesujące miejsca

Park Kościuszki

Ten urokliwy park znajduje się w centrum Katowic. Na 72 hektarach trafimy na wiele odmian drzew, m.in. czereśnie i rododendrony, a aranżację całości definiują angielskie ogrody-parki. Podczas relaksującego spaceru zwiedzający mogą również podziwiać romantyczne kompozycje kwiatowe na klombach, aleje róż, pergole oraz podziwiać piękne rzeźby stworzone przez lokalnych artystów.

Muzeum Śląskie

Zlokalizowane na terenie dawnej „Kopalni Warszawa” – bezpośrednio przylegającego do centrum Katowic – to miejsce wyjątkowe na mapie miasta. Tu współistnieje przeszłość i nowoczesność; to fascynujące centrum kultury, w którym spotykają się sztuka, architektura, muzyka i spektakle teatralne. Zwiedzać można Galerię Sztuki Polskiej z kolekcją malarstwa powojennego oraz sprzed 1945 roku, a także Galerię Śląskiej Sztuki Religijnej oraz inne wystawy poświęcone scenografii kinowej i teatralnej. W podziemiach znajdują się również sale edukacyjne, biblioteka z czytelnią, audytorium oraz kącik edukacyjny dla dzieci. Ale to nie wszystko, bowiem platforma widokowa – klasyczny przykład architektury przemysłowej – oferuje zwiedzającym  fascynujące widoki na panoramę miasta.

blank
blank