blank

Joao Almeida wygrywa IV etap 78. Tour de Pologne!

Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step) okazał się najlepszy na czwartym etapie 78. Tour de Pologne: Grupa Azoty, Tarnów – Bukovina Resort. Umocnił się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej CARREFOUR. Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) finiszował jako czwarty.

Zawodnicy czwartego dnia zmagań mieli do pokonania 160 kilometrów. Po starcie kierowali się na południe, a do pokonania mieli dwie premie lotne LOTTO: w Zakliczynie i Krościenku nad Dunajcem oraz trzy premie górskie PZU: w Lubince (III kat.), Chomranicach (III kat.) oraz Łapszance (II kat.).

Pierwszy z górskich finiszy, wyrastający tuż po starcie wygrał Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), dzięki czemu zapewnił sobie utrzymanie koszulki lidera klasyfikacji górskiej PZU. Niedługo później zawiązała się ucieczka dnia, w której znalazło się początkowo pięciu zawodników: Marco Canola (Gazprom-RusVelo), Edward Theuns (Trek-Segafredo), Larry Warbasse (AG2R-Citroen), Attila Valter (Groupama-FDJ) oraz Quinten Hermans (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux). Pierwszą tego dnia premię lotną LOTTO wygrał właśnie ostatni z wymienionych, po czym wrócił do peletonu. Czwórka kontynuowała walkę.

Przewaga grupki oscylowała długo w granicach czterech minut. Na premii górskiej PZU II kategorii w Chomranicach najlepszy okazał się Eward Theuns, który jako pierwszy zameldował się też na premii lotnej LOTTO w Krościenku nad Dunajcem. Peleton stopniowo redukował przewagę grupki, która 30 kilometrów od mety wynosiła już tylko minutę. Próbę kontrataku z głównej grupy podjął Alexis Renard (Israel Start-Up Nation), lecz nie zdołał dołączyć do liderów.

Najdłużej na czele utrzymał się Valter, który wygrał też ostatnią górską premię PZU Łapszanka (II kategoria). Został jednak dogoniony 6 kilometrów do mety. Ostatnie kilometry to liczne próby ataków, między innymi Macieja Paterskiego (Reprezentacja Polski). Ostatecznie o losach etapu rozstrzygnął jednak finisz większej grupy, w którym najmocniejszy okazał się Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Jako drugi zameldował się na mecie Matej Mohorić (Bahrain-Victorious), a trzeci – Andrea Vendrame (AG2R-Citroen). Czwarte miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Almeida umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej CARREFOUR. Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS pozostaje Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), klasyfikacji górskiej PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux).

Wyniki możesz sprawdzić: TUTAJ.

Wyniki premii lotnych LOTTO:

– Premia lotna LOTTO, Zakliczyn: 1. Quinten Hermans 2. Edward Theuns 3. Attila Valter

– Premia lotna LOTTO, Krościenko nad Dunajcem: 1. Edward Theuns 2. Lawrence Warbasse 3. Marco Canola

 

Wyniki premii górskich PZU:

– Premia górska PZU III kat. Lubinka: 1. Łukasz Owsian 2. Matteo Jorgenson 3. Lawrence Warbasse

– Premia górska PZU III kat., Chomranice: 1. Edward Theuns 2. Marco Canola 3. Attila Valter

– Premia górska PZU II kat., Łapszanka: 1. Attila Valter 2. Marco Canola 3. Larry Warbasse 4. Luke Rowe