blank

Tour de Pologne 2021: Czesław Lang podsumowuje 78. edycję polskiego wyścigu.

Warszawa 21 sierpnia 2021, kilka dni po zakończeniu 78. edycji Tour de Pologne, Czesław Lang podsumowuje siedem dni wyścigu, które właśnie dobiegły końca, wprowadzone innowacje i ambicje na przyszłość, przedstawiając jednocześnie kierunek, w jakim będzie rozwijał się wyścig.

“W tym roku chcieliśmy nieco urozmaicić trasy” – wyjaśnia. “Uwzględniliśmy nowe miejsca, które postawiły przed kolarzami nowe wyzwania, jak choćby podjazdy w Chełmie i Przemyślu. Polska jest ogromnym terenem do odkrycia, a my w tym roku zapuściliśmy się w nowe rejony, oczywiście przy wsparciu instytucji i władz lokalnych, którym bardzo dziękuję za wsparcie i zaufanie, jakim obdarzyli Lang Team. Mamy nadzieję, że to się opłaciło.”

Lang wspomniał również o wprowadzonych w tym roku nowych technologiach, z myślą o sportowcach i widzach.  “Wprowadziliśmy nowe technologie, ekrany i multimedialny przyjazd, aby stale uatrakcyjniać odbiór wydarzenia sportowego również dla widzów, którzy powracają do śledzenia zawodów po trudnym okresie dla całego świata. Jeśli chodzi o wyścig, postawiliśmy na firmę Boplan i jej barierki, zaprojektowane specjalnie na imprezy sportowe, sprawdzone w innych międzynarodowych wyścigach najwyższej rangi i zaadoptowane tutaj w Polsce, począwszy od ORLEN Nations Grand Prix. Jak każda zmiana, tak i ta wymagała adaptacji – w tym przypadku logistycznej – gdyż bariera ochronna znacznie różni się od klasycznych płotków. Na szczęście od wielu lat mamy u boku Drutex, który jest jednym z naszych najbardziej lojalnych partnerów. Byli oni również prawdziwym wsparciem w obsłudze zabezpieczeń zainstalowanych na trasie przed, w trakcie i po wyścigu.”

Czesław Lang i jego zespół włożyli mnóstwo pasji i zaangażowania, w te wszystkie miesiące przygotowań, aby zakończyć je wyścigiem zaprojektowanym pod znakiem innowacji.
“Drużyny i kolarze przyjechali tu bardzo zmotywowani i przygotowani – powiedział – i pokazały to zacięte walki od pierwszego do ostatniego etapu. Na siódmym etapie pojawiła się nawet czteroosobowa ucieczka, która sprintem dojechała do mety i jeszcze bardziej odwróciła losy klasyfikacji. Rywalizacja była zacięta i trwała aż do mety, gdzie prawie każdego dnia nowy kolarz wychodził na prowadzenie. Pomogła również pogoda, która dopisała dzięki kilku pięknym słonecznym dniom. Wiem, że kolarze i drużyny były zadowolone, i ja też bardzo się cieszę z efektów, jakie udalo nam się osiągnąć.”

Podczas Tour de Pologne, dokładnie w dniach 11-15 sierpnia, odbyła się nowa edycja Tour de Pologne Junior, organizowana we współpracy z ORLEN Paliwa. W imprezie wzięło udział 250 młodych sportowców, co jest maksymalną liczbą dopuszczalną i wyznaczoną przez organizację dla tej edycji, ze względu na sytuację zdrowotną na świecie. “Tour de Pologne Junior to wydarzenie, którego nie chcielibyśmy pominąć. Obejmuje on kategorie dziewcząt i chłopców w wieku 13-14 lat, a także kategorię mieszaną dla 11-12-latków. To naprawdę motywujące widzieć zapał, przygotowanie, sportową postawę i radość tych młodych kolarzy, którzy co roku biorą udział w tym czterodniowym wyścigu” – wyjaśnia dyrektor generalny Tour de Pologne. “Wiemy, jak ważny jest sport dla rozwoju; dyscyplina, zmęczenie i cele to aspekty, z którymi spotykamy się w codziennym życiu, a sport jest absolutnie najlepszym sposobem, by się ich nauczyć przy dobrej zabawie. Ten wyścig w przeszłości wyłaniał kolarzy, których teraz nagradzamy na Mistrzostwach Europy, a nawet Świata. To absolutna satysfakcja i dowód na to, że ta impreza musi być kontynuowana.”

Niestrudzony Czesław Lang zakończył mówiąc, że już niedługo zaczną myśleć o 79. edycji, która odbędzie się od 30 lipca do 5 sierpnia 2022 roku. Choć większość została już zaplanowana, to wciąż możemy spodziewać się ciekawych informacji z nim związanych.