blank

Tour de Pologne wraca do Przemyśla po 40 latach – rozmowa z Wojciechem Bakunem, prezydentem Przemyśla

Przemyśl jest dobry dla każdego

Przemyśl przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów – wśród nich nie brakuje uprawiających przeróżne sporty, którym miasto ma wiele do zaoferowania. Na każdym zaś – bez wyjątku wrażenie zrobi zabytkowa zabudowa miasta o przeszło tysiącletniej historii oraz atrakcyjne zaplecze infrastrukturalne. Warto w Przemyślu zatrzymać na dłużej.

Rozmowa z Wojciechem Bakunem, prezydentem Przemyśla

Czym dla Pana, włodarza miasta, jest obecność Tour de Pologne w Przemyślu?

– Tour de Pologne jest wydarzeniem sportowym, które dla kibiców w Polsce jest jedną z najważniejszych imprez w ciągu całego roku. Przemyśl gości wyścig po raz pierwszy od ponad 40 lat i chociaż wiąże się to dla nas ze sporym wysiłkiem organizacyjnym, wiemy, że jest to jedna z najlepszych form promocji naszego miasta wśród turystów, szczególnie tych zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu. A takiej właśnie oferty spędzania czasu u nas nie brakuje. Mamy nadzieję, że amatorzy kolarskich wycieczek, a może także bardziej ekstremalnych form jazdy na rowerze, docenią walory miasta, które jest dla nich idealnym miejscem do rozwijania swojej pasji. Od lat pracujemy nad promocją walorów turystycznych Przemyśla. 

Jakich kolarskich emocji można się spodziewać na ulicach miasta?

Wydarzenie takie jak Tour de Pologne jest doskonałą okazją, aby je jeszcze mocniej zaprezentować. Myślę, że sportowo etap kończący się na przemyskim Zniesieniu dostarczy wielu emocji, a być może będzie też decydujący dla całego wyścigu, liczymy więc, że meta i rywalizacja właśnie tutaj, zapadnie w pamięć wszystkim oglądającym wyścig.

Czego zatem mogą oczekiwać miłośnicy dwóch kółek i w ogóle – turyści?

Przemyśl to przede wszystkim miasto o ponadtysiącletniej historii, a więc bogate w unikalne zabytki warte zwiedzenia. Kręte, wąskie uliczki, liczne kościoły i przepiękna panorama rozciągająca się z otaczających gród wzgórz, to tylko niektóre z walorów wartych zobaczenia. Od trzech lat szczycimy się posiadaniem aż dwóch tytułów Pomnika Historii, obejmujących zespół staromiejski Przemyśla oraz forty Twierdzy Przemyśl. Stale jednak rozwijamy także, jak wspomniałem, ofertę rekreacyjną naszego miasta. Mamy propozycje nie tylko dla rowerzystów, którym oferujemy wiele tras terenowych w mieście i w jego pobliżu, ale też na przykład dla kajakarzy, którzy mogą korzystać z uroków przepięknej rzeki San przepływającej przez Przemyśl. Miłośnicy sportów zimowych od ponad 10 lat mogą korzystać ze stoku narciarskiego, który jest położony, jak chyba nigdzie w Polsce, nieopodal centrum miasta. Nie brak u nas także szlaków i tras dla wybierających trasy piesze. W samym mieście turyści poczują natomiast klimat polskich kresów, mogą także spróbować przysmaków kuchni kresowej. Stąd także prowadzi najkrótsza droga do ukochanych przez Polaków Bieszczadów, a także nieodległego Lwowa. 

Turyści są dziś bardzo wymagający – czy miasto spełnia ich oczekiwania?

Nadal będziemy pracować nad rozbudową oferty turystycznej naszego miasta, tak, aby zatrzymać na dłużej coraz chętniej odwiedzających Przemyśl. Jest to praca nad polepszeniem infrastruktury turystycznej, jak baza hotelowa, ale także dodatkowa oferta rekreacyjna. Chcemy, aby już wkrótce ruszyła wielka inwestycja, jaką jest zespół basenów. Na stoku narciarskim będziemy rozbudowywać zaplecze, co ucieszy pewnie korzystających z uroków zimy w naszym mieście. Ważną inwestycją, która już trwa, jest przebudowa przemyskiej trasy podziemnej – to tutaj w interesujący i przystępny sposób pokażemy, jak wyglądał Przemyśl w okresie tzw. złotego wieku, czyli w XVI i XVII stuleciu. Na ukończeniu są prace zmierzające do utworzenia w naszym mieście Parku Kulturowego, co pozwoli zadbać o estetykę zabytkowego centrum i wprowadzi jasne zasady dotyczące reklam oraz zapewni spójność wizerunku najchętniej zwiedzanej części miasta. 

Czy Przemyśl ma w swoim kalendarzu imprezy cykliczne, w których udział mogą zaplanować sobie turyści?

– Wśród wielu wartościowych wydarzeń, które co roku odbywają się w Przemyślu, udało nam się wypromować niezwykłą, unikalną i ściśle związaną z wizerunkiem miasta imprezę, jaką jest Bike Town Przemyśl – trwający dwa, trzy dni cykl ekstremalnych dyscyplin rowerowych, rozgrywanych w sercu miasta. 

Dziękujemy za rozmowę.