blank

Święto Niepodległości to wyjątkowy czas

Nadszedł bardzo ważny dzień i okazja do tego, żeby pomyśleć o tym co ważne. To powód do dumy – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne o Święcie Niepodległości. I podkreśla, że nasz narodowy wyścig zawsze pamięta o historii Polski.

– Właściwie co roku przy okazji wyścigu, ale nie tylko, staramy się dbać o pamięć o historii i patriotyzm. Eksponujemy ważne momenty z historii naszego kraju – dodaje wicemistrz olimpijski z Moskwy i przypomina, że Tour de Pologne hucznie świętował między innymi 100-lecie odzyskania Niepodległości. – Nigdy nie przechodzimy obok takich chwil obojętnie. W 2016 roku impreza odbywała się pod hasłem „Szlakiem historii”, nawiązywała do Bitwy Warszawskiej i startowała z Radzymina. Był wyścig „Z ziemi włoskiej do Polski”, kiedy zaczynaliśmy w Italii, uczciliśmy Powstania Śląskie, razem z kolumną wyścigu byliśmy w muzeum w Auschwitz… Mogę tak wymieniać jeszcze długo, bo chcę pokazać, że to sprawy dla nas bardzo ważne. A sport, szczególnie taki, jak kolarstwo, daje możliwość, żeby o tym mówić. Sport zawsze łączy ludzi, a sukcesy zawodników z naszego kraju, to jeden z największych powodów do poczucia dumy narodowej – mówi Czesław Lang.

Wszystkie inicjatywy, o których mówi Lang, widzieli kibice kolarstwa na całym świecie, bo transmisja z wyścigu dociera do setek milionów widzów. – Jednocześnie pokazujemy, jak zmienił się nasz kraj, jak bardzo się rozwinął i zmienił. Tour de Pologne stał się wizytówką naszego kraju i bardzo się cieszę, że przy okazji odwiedzin w Polsce kolarzy z najlepszych drużyn świata, możemy pokazać coś więcej, niż tylko rywalizację sportową. To jest wartość nie do przecenienia – mówi Czesław Lang i dodaje: – Tour de Pologne to nie tylko wyścig kolarski, to historia Polski. Nasza impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 1928 roku, przechodziła różne koleje losu tak samo, jak nasz kraj, a dzisiaj pięknieje z każdą edycją, dając powody do dumy. Nie byłoby tego bez pracy, poświęcenia i braterskości, czyli cechom, które są bliskie wszystkim sportowcom.