blank

Novo Nordisk Team z dziką kartą na Tour de Pologne 2022

Historie sportowców, którzy pomimo przeciwności losu, poważnych kontuzji, czy chorób osiągają sukcesy są prawdziwą inspiracją – nie tylko dla kibiców, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją sportową przygodę. W trakcie wszystkich edycji Tour de Pologne takich inspirujących historii było wiele. Kilka z nich wiąże się z niezwykłą amerykańską drużyną, Novo Nordisk Team. Niezwykłą, ponieważ wszyscy zawodnicy tej grupy mają zdiagnozowaną cukrzycę. W 2022 roku Novo Nordisk Team otrzyma prawo startu w Tour de Pologne, dzięki przyznanej przez Dyrektora Generalnego “dzikiej karcie”. 

Jednym z bohaterów tej inspirującej historii jest 28-letni Francuz, Charles Planet, u którego w wieku 10 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1. 

– Przez kilka tygodni odczuwałem ciągłe pragnienie i musiałem chodzić do łazienki co pięć minut. Moi rodzice byli bardzo zaniepokojeni, więc postanowili zbadać mi poziom glukozy we krwi. Później lekarz potwierdził, że żyję z cukrzycą typu 1. Pamiętam, że nie do końca rozumiałem, co się dzieje. Nikt tak naprawdę nie wyjaśnił mi, co to właściwie znaczy – wspomina Planet. 

blank

W 2019 roku Charles Planet świetnie zaprezentował się podczas Tour de Pologne. Na etapie otwierającym w Krakowie zdobył koszulkę Najlepszego Górala, którą utrzymał do 5. etapu. Drugiego dnia polskiego wyścigu, zdobył koszulkę dla Najaktywniejszego Zawodnika, którą utrzymał do końca trwania touru.

– Musiałem podjąć decyzję, o którą koszulkę walczyć. Skoncentrowałem się więc na walce o koszulkę Najaktywniejszego Zawodnika, a nie na walce o dwie koszulki i ryzykowaniu utraty wszystkiego – kontynuuje Planet.

Była to pierwsza w historii koszulka WorldTour dla drużyny Novo Nordisk Team.

– Ta koszulka reprezentuje dokładnie to, kim jestem i jak chcę się ścigać –  podsumował reprezentant Novo Nordisk Team. 

blank

W tym samym roku, kiedy Charles Planet święcił sukcesy na południu Polski, po brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym sięgnął Polak – Mateusz Rudyk, który od 2020 roku również należy do drużyny Novo Nordisk.

To był pierwszy krążek dla Polski w historii tej imprezy. Rudyk już od dziecka zapowiadał się na dobrego kolarza. Wygrał Tour de Pologne Junior, wyścig wówczas traktowano jak nieoficjalne mistrzostwa Polski młodzików. Kiedy zdobywał swoje pierwsze w karierze sukcesy, wiedział już, że choruje na cukrzycę. Jednak wtedy poziom leczenia cukrzycy w Polsce różnił się od tego, który jest teraz. Nie było też dylematu o kontynuacji przygody ze sportem. Głównym pytaniem było, czy w ogóle da się uprawiać sport.

Mateusz był już utytułowanym zawodnikiem, kiedy dołączył do Novo Nordisk Team w 2021 roku. Z drużyną połączył go mieszkający w Stanach Zjednoczonych profesor Leszek Sibilski, który jest też pomysłodawcą Światowego Dnia Roweru. 

blank

– W 2020 roku zaprosili mnie, abym przyszedł na jeden z etapów Tour de Pologne  w Rzeszowie i poznał ekipę. Tak się to zaczęło. Potem wymiana maili, rozmowy na zoom i kilka miesięcy później dołączyłem do “wielkiej rodziny kolarskiej złożonej z diabetyków” –  wspomina najlepszy polski torowiec. 

Misja Novo Nordisk jest już znana na całym świecie. Jest to pierwsza profesjonalna drużyna kolarska, w której wszyscy zawodnicy startują z cukrzycą typu 1. Kolarze ci ścigają się, aby inspirować, edukować i wzmacniać pozycję wszystkich osób chorych na cukrzycę oraz promować aktywny i zdrowy styl życia.

Amerykańska drużyna powróci w tym roku na Tour de Pologne, a Dyrektor Generalny Vassili Davidenko mówi, że zespół jest podekscytowany możliwością ponownego startu na polskich drogach, w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz walką z najlepszymi kolarzami na świecie.

– To zawsze był dla nas udany wyścig i jesteśmy zaszczyceni, że nasi przyjaciele zaprosili nas ponownie. W 2020 roku po raz ostatni ścigaliśmy się w Polsce i był to piękny tydzień w mieszanym terenie. Nasze wcześniejsze sukcesy i prestiż Tour de Pologne sprawiają, że ten wyścig jest jednym z naszych głównych celów na sezon 2022. Tego lata będziemy mieli w nogach mnóstwo kilometrów, a nasza najsilniejsza drużyna będzie gotowa do występu. Nie możemy się doczekać powrotu! – kontynuował Vassili Davidenko.

blank

Lang Team jest bardzo dumny, że może dać kolejną szansę na pokazanie, jak można rywalizować na wysokim poziomie i jednocześnie żyć z cukrzycą. Również wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang cieszy się z obecności drużyny w Tour de Pologne:

– To inspirujące, że ludzie z cukrzycą nie poddają się i że ruch oraz sport pomaga im. Od lat zapraszamy drużynę Novo Nordisk na nasz wyścig i cieszymy się z ich udziału, ponieważ udowadniają, że można walczyć, że choroba nie jest wyrokiem. W pełni zasługują na dziką kartę i na to aby zaprezentować się w wyścigu rangi World Tour. 

Wybierając Team Novo Nordisk, Lang Team potwierdza chęć połączenia sportu z historiami, które mogą zainspirować ludzi do dawania z siebie wszystkiego w każdej sytuacji życiowej, pomimo trudności i nieszczęść.