blank

79. Tour de Pologne: Dzika karta dla Reprezentacji Polski

Mamy dobre wieści dla wszystkich kibiców polskiego kolarstwa. Czesław Lang i Professional Cycling Council zdecydowali o przyznaniu dzikiej karty dla Reprezentacji Polski. Udział w wyścigu rangi World Tour to szansa Polaków na pokazanie się na arenie międzynarodowej oraz przed własną publicznością. 

To już chyba tradycja, że podczas Tour de Pologne jedną z drużyn, która otrzymuje dziką kartę jest nasza narodowa reprezentacja i ciężko wyobrazić sobie, żeby podczas 79. edycji było inaczej. Pytania o udział reprezentacji w wyścigu pojawiają się już od momentu, kiedy ogłosiliśmy przyznanie pierwszej dzikiej karty drużynie Novo Nordisk – teraz możemy już oficjalnie potwierdzić – Reprezentacja Polski wystąpi w trakcie tegorocznego Tour de Pologne. 

Zdecydowałem się przyznać dziką kartę dla naszej reprezentacji z kilku powodów. To dla mnie ważne, aby dać tym zawodnikom szansę na pokazanie się w wyścigu rangi World Tour wiem też, że kibicie zawsze szukają polskich akcentów i naszego godła na koszulkach kolarzy – wymienia dyrektor wyścigu, Czesław Lang. 

Bardzo dobrze w zeszłym roku zaprezentował się Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic), który wygrał klasyfikację Najlepszego Górala PZU. W trakcie trzeciego etapu z Sanoka do Rzeszowa, wygrał wszystkie możliwe na trasie premie górskie. 

– Dzisiaj wygrałem wszystkie trzy premie, ale nie ukrywam, że nie było, aż tak łatwo, jak każdy sobie myśli – podsumował wówczas swój występ po zakończonym etapie. 

blank

Warto dodać, że koszulka w grochy była w rękach Polaków przez wszystkie siedem etapów. Zdobył ją Michał Paluta (JBG2 Team), który jednak musiał uznać wyższość kolegi z drużyny, wspomnianego wcześniej Łukasza Owsiana.

Start przed własną publicznością to dodatkowa motywacja i emocje – Jak zwykle w przypadku biało-czerwonych jestem niezmiernie podekscytowany, ponieważ nowy sezon daje wszystkim zawodnikom i zawodniczkom nowe szanse na walkę i dobre wyniki podczas wyścigów – mówi Dyrektor Sportowy PZKol Wacław Skarul. Docenia on także lokalizację wyścigu – Uważam, że przeniesienie wyścigu bliżej wschodniej granicy, bardzo dobrze wpłynęło na atrakcyjność i widowiskowość. Nowe miejsca, nowe emocjonujące końcówki. I jak zwykle rywalizacja na bardzo wysokim, światowym poziomie. Myślę, że w tym roku będziemy świadkami bardzo dobrego ściagania – dodał. 

blank

Jakich nazwisk mogą spodziewać się polscy kibice? Drużynę będą tworzyć kolarze polskich teamów kontynentalnych – Na pewno naszą reprezentację będą tworzyli zawodnicy drużyn Woster ATS Team oraz HRE Mazowsze Serce Polski. Myślę, że w reprezentacji powinno znaleźć się też miejsce dla dobrze wyróżniającego się młodzieżowca – uważa Skarul. 

Swojego pozytywnego nastawienia dla udziału Polaków w Tour de Pologne nie kryje także Prezes PZKol, Grzegorz Botwina – Jestem nowym Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego i ciągle odkrywam kolarstwo. Bardzo się cieszę, że Reprezentacja Polski będzie mogła wystartować w tak popularnej imprezie jak Tour de Pologne. Liczymy na naszych zawodników. 

Udział Reprezentacji Polski w imprezie najwyższej rangi, do tego przed własną publicznością to na pewno spore wyróżnienie, ale także wyzwanie dla zawodników. Trzymamy kciuki za biało-czerwonych i życzymy udanego startu podczas 79. Tour de Pologne UCI World Tour.