blank

João Almeida: “W Polsce kolarstwo jest naprawdę uwielbiane.” 

Widowisko polskiego wyścigu widziane oczami zwycięzcy 78. Edycji Tour de Pologne.

Jego pierwsze zwycięstwo w World Tour, triumf na kultowym podjeździe w Bukowinie, a następnie wygranie klasyfikacji generalnej i sprinterskiej. Podczas Tour de Pologne 2021 João Almeida dosłownie zdominował swoich rywali. Dziewięć miesięcy po zwycięstwie młody portugalski kolarz opowiada o tym, jak Tour de Pologne wpłynął na jego sezon. 

Jakie emocje najbardziej utkwiły Ci w pamięci z zeszłego roku?

Oczywiście zwycięstwa etapowe. To było fantastyczne. Wciąż mam gęsią skórkę, gdy myślę o pierwszym etapie i ostatecznej rozgrywce, którą przeszedłem, by go wygrać. To było niesamowite uczucie, którego nie potrafię wyjaśnić. 

Kiedy zdałeś sobie sprawę, że możesz wygrać klasyfikację generalną?

Po jeździe indywidualnej na czas byłem bardziej pewny, że mogę utrzymać prowadzenie. Do tej pory zawsze byłem bardzo ostrożny, nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć, a kolarstwo to nieprzewidywalny sport. Przebicie opony lub kraksa mogą wszystko odwrócić w ciągu kilku sekund. 

Podjazd w Bukowinie jest “ikoną” Tour de Pologne, a Ty wygrałeś na nim w zeszłym roku. Jak byś określił pod względem technicznym ten pojazd? Co jest w nim wyjątkowego?

To trudny podjazd, który jest idealny na wyścig etapowy. To był z pewnością dzień, który zapamiętam na długo. Przez cały wyścig miałem dobre przeczucia, więc to było niemal naturalne, że będę miał odpowiednie nogi, by jako pierwszy przekroczyć białą linię. Największe wrażenie zrobił na mnie entuzjazm kibiców na trasie, było ich tak wielu i byli fantastyczni. W Polsce kolarstwo jest naprawdę uwielbiane i to jest absolutna wartość. Kibice dają ci dodatkowy zastrzyk energii, zwłaszcza gdy cierpisz na podjazdach. 

Co jest niezbędne do wygrania takiego wyścigu jak Tour de Pologne?

Mówimy o wyścigu World Tour, więc od samego początku ma się świadomość, że poziom rywalizacji będzie bardzo wysoki. Kluczem jest bez wątpienia dobre przygotowanie, ale także posiadanie silnej drużyny, która będzie pomagać i wspierać Cię każdego dnia.