blank

Podpisano umowę startu Tour de Pologne w Kielcach 

Wszystko jest już gotowe do inauguracji 79. Tour de Pologne w Kielcach. To właśnie ze stolicy województwa świętokrzyskiego kolarze z najlepszych drużyn kolarskich wyruszą w Polskę, aby walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej 7-etapowego wyścigu World Tour.  

– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się tak poprowadzić trasę, aby powrócić do Kielc. To przepiękne tereny, fantastyczna atmosfera, jest tutaj wielu kibiców, zawodników oraz wielkie tradycje kolarskie. Cieszę się, że nasz narodowy wyścig Tour de Pologne UCI World Tour wystartuje tutaj 30 lipca. Dzień wcześniej na rynku w Kielcach odbędzie się prezentacja wszystkich ekip. Będzie to okazja, aby zobaczyć gwiazdy światowego peletonu. – zapowiada Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu. 

7 czerwca na terenie Targów Kielce podpisano dokumenty pomiędzy organizatorami Tour de Pologne, a partnerami wyścigu – MIastem Kielce, Województwem Świętokrzyskim i Targami Kielce, potwierdzające start tegorocznego wyścigu i jego pierwszego etapu z Kielc. Zaprezentowano także trasę, a Czesław Lang podał szczegóły dotyczące prezentacji ekip i startu. Na miejscu obecni byli przedstawiciele partnerów I etapu: Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Wiceprezydent Miasta Kielce Marcin Chłodnicki i Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

– Tour de Pologne to wyścig tej samej rangi jak Tour de France, Giro d’Italia. Obowiązują nas te same zasady i regulaminy. Dlatego jestem przekonany o wielkim widowisku, odkryją się nowe gwiazdy i talenty. Wyścig jest tak ułożony, że będzie bardzo ciekawy i bardzo dynamiczny, a z drugiej strony ważnym punktem organizowania tego wyścigu jest promocja Polski. – mówi Czesław Lang i dodaje – szczególnie tutaj, gdy będziemy jechali przez wschód. Kiedy byłem w Hiszpanii ludzie pytali mnie “O Cezare, tam jest wojna, jak wyścig tamtędy pojedzie?”. Chcemy puścić przekaz w świat, że Polska jest bezpiecznym miejscem, bez wojny. – podsumował. 

blankI etap Tour de Pologne z Kielc do Lublina liczy ponad 200 kilometrów. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premi, więc zawodnicy, którzy chcą się liczyć, będą musieli walczyć od samego początku wyścigu. 

W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne będzie hasło “Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia naszych najbliższych sąsiadów zza wschodniej granicy. – Chcemy przeprowadzić wyścig, który będzie opierał się na zasadach braterstwa i pokoju. Wspólnie możemy przekazać ludziom takie wartości, bo Tour de Pologne to impreza, którą oglądają miliony kibiców, a jej zasięg jest międzynarodowy. – podkreśla Czesław Lang.