blank

Pszczółka Pola w trasie – DZIEŃ 1

Czy znacie Pszczółkę Polę? To oficjalna maskotka Tour de Pologne, która od lat towarzyszy kolarzom i kibicom wyścigu. Pola postanowiła wybrać się na rekonesans tegorocznej trasy i odwiedza ciekawe miejsca pod względem turystycznym, a także sprawdza co dla zawodników przygotował Czesław Lang. Pola będzie w trasie wspólnie z ekipą TVP Sport, aż pięć dni. Każdy dzień to kolejna przygoda dla kolarskiej pszczółki. 

79. edycja Tour de Pologne rozpocznie się uroczystym startem w Kielcach, stolicy województwa świętokrzyskiego. Miasto po wielu latach dumnie wraca na mapę wyścigu. Pierwszym punktem wycieczki Poli było właśnie to miasto.

Wizyta w Targach Kielce, które są partnerem startu 1. etapu.

blank

Targi Kielce, jeden z dwóch liderów targowych w Polsce, to 90 000 m2 powierzchni wystawienniczej, a w tym 36 000 m2 w 7 pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą. Targi Kielce to rocznie ponad 276 000 zwiedzających i gości z blisko 60 krajów, 6 900 firm oraz 248 000 m2 wynajętej powierzchni wystawienniczej.

Kielce to miasto, które ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Kadzielnia. Miejsce to zawdzięcza swoją nazwę uprawianemu tu niegdyś jałowcowi, który był używany do palenia w kadzidłach.

blank
– Kadzielnia jest wyjątkowym punktem na mapie regionu, na mapie Polski, punktem turystycznym który rok rocznie jest odwiedzany przez co raz większe tłumy. Zważywszy na fakt, że jest to teren dawnego kamieniołomu zagospodarowanego do celów turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Kadzielnia to nie tylko rezerwat przyrody obejmujący najwyższą część Skałki Geologów, ale również ścieżka edukacyjna okrążająca monumentalny ostaniec skalny i podziemna trasa turystyczna , podniebna trasa widokowa oraz szlak rowerowy. – opisuje to miejsce Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.

W Kielcach Pola odwiedziła także Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Jest to najcenniejszy zabytek architektury Kielc, jedyna w Polsce tak doskonale zachowana rezydencja epoki Wazów. Pałac, wzniesiony w latach 1637–1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, miał być rezydencją magnacką godną najwyższego dostojnika państwowego i kościelnego. W architekturze, dyspozycji wnętrz, detalach architektonicznych, dekoracji przenikają się wpływy włoskie i rodzime.

Następnie Pola ruszyła na zwiedzanie województwa świętokrzyskiego.

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach to miejsce stanowiące bramę Gór Świętokrzyskich. Na terenie kompleksu znajduje się dwór Stefana Żeromskiego. To właśnie w Ciekotach odkrył swoją pasję do pisania. Na Żeromszczyźnie odbywają się ciekawe imprezy o charakterze zarówno kulturalnym, jak i turystycznym. W ofercie Centrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom” znajdują się m.in. festiwale, koncerty, rajdy, spływ kajakowy, spektakle teatralne, majówki, spotkania literackie poświęcone pisarzowi w cyklu “O Żeromskim od A do Ż”.

blank
Ostatnim przystankiem w województwie świętokrzyskim był Opatów wraz ze swoją przepiękną Kolegiatą Opatowską oraz Podziemiami Opatowskimi. A Dlaczego warto przyjechać do Opatowa? Odpowiedź na to pytanie ma Jarosław Czuba, kierownik Referatów Rolnictw, Ochrony Środowiska i Promocji z Urzędu Miejskiego w Opatowie – Stare miasto z zabytkami, miasto słodkości z krówką opatowską. Można się tutaj zrelaksować, wyluzować . W okolicy są szlaki rowerowe, są także winnice, łowiska wędkarskie. Opatów to mieszanka pięknej historii z możliwością aktywnego spędzania czasu. W niedalekiej odległości są Góry Świętokrzyskie – zachęca i dodaje – Do tego Tour de Pologne! To niesamowite wydarzenie. Kiedyś przez Opatów przejeżdżał Wyścig Pokoju, a teraz Tour de Pologne. Jest to marka sama w sobie.

blank
Na koniec Pola odwiedziła Kazimierz Dolny w Powiecie Puławskim gdzie podczas pierwszego etapu 79. Tour de Pologne będzie do zdobycia Premia Specjalna. 

Całą relację z podróży Poli zapraszamy na naszego Instagrama lub do „relacji” na Facebooku. A materiały z objazdu Poli, będzie można zobaczyć także podczas telewizyjnej transmisji wyścigu!