blank

Lublin dla pokoju

30 lipca kolarze ze światowej czołówki wyruszą na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Lidera pierwszego etapu poznamy w Lublinie.  

–  Jestem zaszczycony, że Lublin ponownie znalazł się na trasie wydarzenia, które budzi ogromne emocje i wywołuje zainteresowanie kibiców z całego świata. 30 lipca będziemy świadkami finiszu pierwszego etapu 79. Tour de Pologne – największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w Polsce. To niepowtarzalna okazja, by pokazać piękno naszego miasta podczas sportowej rywalizacji światowej czołówki zawodników mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne jest hasło “Wyścig dla pokoju”. Dzięki randze wyścigu zasady braterstwa i pokoju osiągną międzynarodowy zasięg. Jestem dumny, że będziemy częścią tego wydarzenia, bo w Lublinie – mieście które dało schronienie dziesiątkom tysięcy  Ukraińców, przekaz ten nabiera szczególnego znaczenia – dodaje Prezydent Żuk.

Lublin nazywany stolicą wschodniej Polski jest największym i najprężniej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Jako stolica województwa lubelskiego pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. Bogata, siedmiowiekowa historia Lublina oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. To zaczarowane miejsce przyciągające unikalnym klimatem, bogatą architekturą i licznymi zabytkami.

Lublin jest Bramą Wschodu, wizytówką Polski w kontaktach z krajami Partnerstwa Wschodniego. To efekt nie tylko położenia geopolitycznego, ale również dziedzictwa historycznego miasta. Integrująca się Europa przesunęła się daleko na Wschód, przywracając Lublinowi jego naturalną rolę łącznika pomiędzy Wschodem i Zachodem. Lublin jest niekwestionowanym liderem w Polsce we współpracy ze wschodnimi partnerami.

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce będzie w 2023 roku Europejską Stolicą Młodzieży. Tytuł ten został przyznany miastu przez Europejskie Forum Młodzieży na podstawie programu działań opartego o europejskie wartości, włączanie do współdecydowania
o mieście, równość, dostępność i zapobieganie dyskryminacji.