blank

Świętokrzyskie zaprasza na Tour de Pologne!

Województwo świętokrzyskie jest w tym roku partnerem startu 1. etapu 79. Tour de Pologne z Kielc do Lublina. 

W 2022 roku kolarski peleton przejedzie przez Świętokrzyskie, które zachęca turystów swoimi interesującymi zabytkami oraz pięknymi krajobrazami. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Polski.

W pobliżu trasy wyścigu znajdują się ciekawe i ważne obiekty. Są to między innymi dwórek Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz malowniczy Opatów, w którym turyści mogą podziwiać romańską kolegiatę św. Marcina z ciekawą płaskorzeźbą z brązu tzw. Lamentem Opatowskim. Ciekawym punktem na mapie miasta są także Podziemia Opatowskie.

Miłośnicy przyrody i pieszych wędrówek mogą podziwiać tutaj jedne z najstarszych gór w Europie. Góry Świętokrzyskie, ich nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łyścu. Krajobraz Gór charakteryzuje się długimi równoległymi pasmami o falistej, spokojnej linii grzbietowej, pomiędzy którymi rozciągają się doliny. Największym pasmem są Łysogóry, z najwyższym szczytem Łysicą. Niezapomnianych wrażeń dostarczą wycieczki piesze w obrębie Puszczy Jodłowej, warto zobaczyć znajdujące się na Świętym Krzyżu i Łysicy rozległe rumowiska skalne zwane gołoborzami. Gołoborza łysogórskie zbudowane są z bloków piaskowca kwarcytowego tworzącego malownicze niemal nagie pola, na które powoli, ale sukcesywnie wkracza las.

Przejazd przez województwo świętokrzyskie wyścigu Tour de Pologne będzie głośnym i ważnym wydarzeniem dla mieszkańców regionu, a także doskonałą promocją na arenie międzynarodowej.