blank

Tour de Pologne 2022: wszystko, co musisz wiedzieć o 79. edycji

Do rozpoczęcia wyścigu pozostało już tylko kilka dni, oto etapy i ciekawostki w pigułce.

Start 79. edycji Tour de Pologne UCI World Tour coraz bliżej. Wyścig wystartuje 30 lipca z Kielc z nową ekscytującą trasą. Kolarze będą mieli do pokonania ponad 1200 kilometrów, w tym 14 262 metry przewyższeń, 15 Pemii Górskich PZU i 14 Premii Sprinterskich LOTOS oraz odcinek specjalny w Kazimierzu Dolnym.

Dwa etapy są idealne dla wspinaczy, trzy dla sprinterów, jeden etap dedykowany jest m.in. specjalistom od klasyka, a jeden to jazda indywidualna na czas, która będzie kluczowa w rywalizacji o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Po raz kolejny Tour de Pologne to nie tylko wyścig, ale także wspaniała pocztówka Polski. W tegorocznej edycji powracają Lublin i Chełm, które już w sezonie 2021 odegrały wiodącą rolę dzięki zwycięstwu Phila Bauhausa, który w tym roku ponownie będzie ścigał się na polskich drogach. Wraca także Przemyśl, gdzie w ubiegłym roku triumfował João Almeida. Podobnie jak w poprzednich edycjach, Kraków – uznawany za stolicę polskiej kultury – będzie sceną dla wielkiego finału. 

blank

“’Wyścig dla pokoju” to hasło przewodnie Tour de Pologne 2022. To forma wsparcia dla narodu ukraińskiego, a także sposób na przekazanie wartości braterstwa i pokoju.

Zgodnie z tradycją, najpopularniejszemu wyścigowi w Polsce towarzyszyć będą dwa inne wydarzenia sportowe organizowane przez Lang Team. Równocześnie z wyścigiem zawodowym rozpocznie się Tour de Pologne Junior, a dzień później, 31 lipca, w Arłamowie odbędzie się ORLEN Tour de Pologne Amatorów

“Jesteśmy bardzo blisko startu nowej edycji, nie możemy się już doczekać” – mówi Agata Lang. – “Jak zwykle równolegle dzieje się wiele wydarzeń, które będą dotyczyły różnych kategorii: zawodowców, dzieci i amatorów. Liczba uczestników potwierdza, że kolarstwo jest dla wszystkich. Dzieci to z pewnością przyszłość kolarstwa i poprzez Tour de Pologne Junior chcemy dać im szansę sprawdzenia się przy okazji dobrej zabawy. Z kolei amatorzy przypominają nam, że kolarstwo to także zabawa, a zawodowcy, cóż, okazali nam swoją sympatię przez lata i to jeden z powodów, dla których poprawa wszystkich aspektów wyścigu, z roku na rok, jest dla nas kluczowa.”