blank

Etap 3 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Początek trzeciego etapu to Kraśnik, Powiat Kraśnicki. Podobnie jak przed rokiem meta będzie w Przemyślu. W pierwszej połowie dystansu do zdobycia będą trzy Premie Lotne LOTTO – w Janowie Lubelskim, Powiecie Janowskim oraz Leżajsku. O trzecią kolarze powalczą w Jarosławiu na 145 kilometrze. Pozostała część etapu to trzy Premie Górskie PZU do zdobycia na odcinku 13 kilometrów. Premia Górska PZU II kat. Sólca oraz Kalwaria Pacławska również II kat. Ostatnią premią na tym etapie będzie Premia Górska PZU Gruszowa III kat. Finisz, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyczerpujący i widowiskowy podjazd w centrum miasta o nachyleniu od 14 do 15%.

KRAŚNIK, POWIAT KRAŚNICKI – PRZEMYŚL / 237,9 KM

blank

Ciekawe miejsca na trasie

Kraśnik 
Miasto Kraśnik powstało przy szlaku handlowym, który prowadził ze Śląska, przez Góry Świętokrzyskie, a kończył się w Kijowie. Kraśnik Lubelski to pierwotna część miasta, w której leżą wszystkie zabytkowe budynki. Jedną z największych atrakcji jest zamek, wybudowany w XIV wieku i położony na północny zachód od miasta. Został on zbudowany na planie kwadratu na szczycie wzgórza otoczonego u jego podnóża bagnami.  Kraśnik słynie również z produkcji łożysk tocznych dzięki największej w mieście firmie, która dziś eksportuje je do większości krajów świata.

Zamek w Przemyślu
Ten renesansowy zamek znajduje się na szczycie wzgórza, które wznosi się na wysokość 270 m n.p.m., skąd rozciąga się widok na cały Przemyśl. Zwany również Zamkiem Kazimierzowskim, został wzniesiony po 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na jego dziedzińcu można podziwiać pozostałości dawnej rotundy i palatium z czasów króla Bolesława I Chrobrego. W zamku, odnowionym w XVI wieku w stylu renesansowym, mieści się obecnie sala widowiskowa Amatorskiego Zespołu Dramatycznego im. Aleksandra Fredry, najstarszego w Polsce amatorskiego zespołu teatralnego. W pobliżu urokliwej budowli zwiedzający mogą spacerować po pięknym Parku Zamkowym, którego początki sięgają 1842 roku.

blank