blank

Etap 4 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Czwarty etap w całości będzie rozegrany w województwie podkarpackim. Start w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.

blank

 

Kamień Leski
Ta imponująca formacja geologiczna pokazuje, że natura jest prawdziwym artystą. Znajduje się w lesie w pobliżu miasta i jest najprawdopodobniej wynikiem ruchów lodowca w okolicy, a cała formacja została prawdopodobnie przeniesiona na obecne miejsce przez lodowiec. Kamień ma ponad 20 m wysokości i jest w całości dziełem erozji. Jego osobliwy kształt został jeszcze bardziej uwydatniony, ponieważ w minionych wiekach obszar ten był małym kamieniołomem. Kamień jest ważnym aspektem lokalnej kultury, z wieloma legendami związanymi z jego kształtem i pochodzeniem, a niektóre z nich są opowiedziane na tablicach obecnie przymocowanych do kamienia.

Szlak ikon
Szlak ten to pętla biegnąca na północ od Sanoka przez 70 km wzdłuż rzeki San w kierunku Mrzygłodu. Słynny szlak pozwala odkryć liczne drewniane cerkwie greckokatolickie. Najbardziej charakterystyczne cerkwie znajdują się na północ od tego miasta, we wsiach Hłomcza, Rodzina, Dobra Szlachecka i Ulucz. W Uluczu stoi niewątpliwie perła regionu: cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, która uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew typu orientalnego w Polsce. Tę uroczą wycieczkę można odbyć na rowerze lub nawet konno.