blank

Etap 5 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Kolejny dzień wyścigu będzie ostatnim przeprowadzonym na Podkarpaciu etapem tej edycji. Do pokonania ponad 170 kilometrów z Łańcuta, słynącego z pięknego barokowego zamku do nowoczesnego i prężnie rozwijającego się Rzeszowa. W Dynowie będą do zdobycia dwie premie: Premia Lotna LOTTO i Premia Górska PZU III kat. Przed wjazdem na 19 kilometrową rundę w Rzeszowie będzie do zdobycia jeszcze ostatnia Premia Górska III kat.

ETAP 5 – ŁAŃCUT – RZESZÓW / 178,1 KM

blankZamek w Łańcucie 
Ten fascynujący zespół zabytkowych budynków jest jednym z oficjalnych polskich narodowych pomników historii i był rezydencją trzech ważnych rodzin książęcych. Pałac został zbudowany w latach 1628-1641 przez Stanisława Lubomirskiego, a w latach 1894-1903 przebudowany w stylu neobaroku francuskiego. Słynie ze wspaniałych wnętrz, oranżerii i niezwykle ciekawej kolekcji powozów konnych. Zwiedzający mogą tu pomarzyć o codziennym życiu szlachty w ich dworkach, spacerując także po starych i malowniczych ogrodach angielskich, które otaczają budynek.

Rzeszów
To tętniące życiem miasto posiada prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce o dość unikalnej architekturze.
Obecny neogotycki i neorenesansowy wygląd pochodzi z XIX wieku, kiedy powszechne było mieszanie różnych stylów architektonicznych. W przeszłości dzwon na ratuszowej wieży obwieszczał początek i koniec dni targowych, dziś zwiedzający mogą usłyszeć hejnał skomponowany przez znanego polskiego artystę urodzonego w Rzeszowie, Tomasza Stańko.
Rynek otoczony jest z trzech stron kamienicami, co daje miły klimat i urok temu miejscu, które warto odwiedzić, zwłaszcza późnym wieczorem na aperitif w licznych typowych kawiarniach.