blank

Etap 6 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Przedostatni etap będzie naprawdę widowiskowy. Indywidualna jazda na czas z Nowy Targ, Gronków do STACJA NARCIARSKA RUSIŃSKI. Trasa krótka, lecz wymagająca. Będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 342 metry przewyższenia. Ten etap będzie mieć istotny wpływ na końcową klasyfikację.

NOWY TARG, GRONKÓW – STACJA NARCIARSKA RUSIŃSKI / 11,8 KM JAZDA NA CZAS

 

blank

Gorczański Park Narodowy
Ten park narodowy obejmuje centralną i północno-wschodnią część Gorców, które są częścią Beskidów Zachodnich. Obecnie jego obszar mierzy 70,3 km2, z czego 65,91 km2 jest zalesione. W paśmie Gorców dominują łukowate szczyty i doliny rzek, które wcinają się w pasmo. Znajduje się tu kilka niewielkich jaskiń oraz kilka znanych szczytów. Wyjątkowe walory roślinności parku predysponują do występowania wielu gatunków dzikich zwierząt – szczególnie wilków, rysia oraz zróżnicowanych gatunków ssaków kopytnych, w tym jeleni i saren. Występuje tu również wiele gatunków rzadkich ptaków. Przez park przebiega kilkadziesiąt szlaków turystycznych, w tym dla rowerzystów, pieszych, konnych, wraz z edukacyjnymi ścieżkami przyrodniczymi.

Park Dziedzictwa Taboru Kolejowego
Niesamowite muzeum otwarte w 1993 roku, w którym znajduje się około 90 pojazdów kolejowych, parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne, zespoły trakcyjne, dźwigi, pługi śnieżne oraz zabytkowe wagony i autobusy. Główny nacisk położony jest na parowozy, które regularnie prowadzą pociągi dla zwiedzających na liniach rozchodzących się z Chabówki. Muzeum posiada dobrze wyposażone warsztaty do renowacji i konserwacji lokomotyw oraz zapewnia wygodne zakwaterowanie dla zwiedzających. Sceny kolejowe w kilku znanych filmach były kręcone na okolicznych liniach z wykorzystaniem taboru udostępnionego przez muzeum.