blank

Etap 7 – DZIEŃ DOBRY – Tour de Pologne 2022

Wielki finał Tour de Pologne UCI WorldTour już tradycyjnie odbędzie się w Krakowie. Tym razem kolarze wystartują spod siedziby włoskiej firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy muszą pokonać blisko 180 kilometrów. O ostatnie punkty dla najlepszego górala będzie można powalczyć na dwóch Premiach Górskich PZU. Położone są one w Bieńkówce I kat. oraz w gminie Budzów III kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Etap zakończą trzy 5 kilometrowe rundy. Na krakowskich Błoniach poznamy zwycięzcę 79. Tour de Pologne UCI WorldTour.

blank

Skawina
Skawina leży w województwie małopolskim, zaledwie 15 kilometrów na południowy zachód od Krakowa.
Historia tego miasta sięga 1364 roku, kiedy to ostatni król z dynastii Piastów, Kazimierz Wielki, nadał mu prawa miejskie i objął je swoim patronatem. Skawina może pochwalić się dwoma zabytkowymi kościołami oraz urokliwym rynkiem, na którym historycznie w każdy czwartek od wieków odbywa się targ. Odwiedzający mogą również wybrać się na spacer po dzielnicy pałacowej Sokół i wielu innych cennych zabytkach, takich jak kościółek w Woli Radziszowskiej czy renesansowy dworek w Korabnikach.

Katedra na Wawelu
Budowla ta, położona na wzgórzu na południe od krakowskiego Starego Miasta, jest zabytkiem o prawdziwym znaczeniu narodowym, gdyż jest miejscem koronacji i pochówku licznych polskich monarchów, bohaterów narodowych i postaci kultury. Obecna budowla została ukończona w XIV wieku po tym, jak poprzednie dwie zostały zniszczone lub spalone. Wewnątrz warto odwiedzić Kaplicę Zygmuntowską – kaplicę grobową ostatniego z członków linii Jagiellonów. Jest to cud architektury XVI-wiecznego renesansu toskańskiego: pod złotą kopułą kaplica jest bogata w szczegółowe rzeźbione ornamenty, sztukaterie i pomniki nagrobne autorstwa jednych z czołowych rzeźbiarzy tamtych czasów.