blank

Święto Niepodległości to ważna chwila

Jedenasty listopada to data ważna dla każdego Polaka. Moment, aby pomyśleć o tym, co jest naprawdę ważne i cenne – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny firmy Lang Team, organizatora Tour de Pologne, o Święcie Niepodległości.
– To święto nas wszystkich. Moment symboliczny, ale świętować niepodległość, czyli pokazywać to, co ważne, można i warto robić zawsze. Staramy się tak organizować Tour de Pologne, aby łączyć sport na najwyższym poziomie z przekazem, dotyczącym ważnych momentów w historii naszego kraju – dodał wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Plany na organizacje wieloetapowego wyścigu kolarskiego pojawiły się na krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Historia wyścigu Tour de Pologne sięga 1928 roku i od tego momentu wyścig jest związany z naszą ojczyzną. Po odzyskaniu niepodległości wyścig był zresztą czymś więcej, niż tylko wydarzeniem sportowym. Pomagał kształtować patriotyczne postawy w niepodległym państwie i do dziś każdego lata na polskie ulice wychodzą miliony kibiców z biało-czerwonymi flagami.

– Wiemy, jak bogatą tradycję ma nasz wyścig i jak nierozerwalnie wiąże się z historią naszego kraju. Dbamy o to, aby pielęgnować patriotyzm przy okazji organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jak największa coroczna impreza sportowa w naszej części Europy – mówi Czesław Lang i przypomina, że Tour de Pologne hucznie świętował między innymi 100-lecie odzyskania Niepodległości. W 2016 roku impreza odbywała się pod hasłem „Szlakiem historii”, nawiązywała do Bitwy Warszawskiej i startowała z Radzymina. Był wyścig „Z ziemi włoskiej do Polski”, który zaczynał się we Włoszech. – Uczciliśmy Powstania Śląskie, z kolumną wyścigu byliśmy w muzeum w Auschwitz… – dodaje Czesław Lang.

To wszystko bardzo ważne inicjatywy, bo sport, szczególnie ten na najwyższym poziomie, pozwala promować idee, wartości, ale i budować wizerunek, bo przekaz telewizyjny z naszej narodowej imprezy dociera do odbiorców na całym świecie. – To doskonała okazja, aby pokazać, jak zmienia się nasz kraj, jak szybko i dynamicznie się rozwija. To wartość nie do przecenienia. W przyszłym roku też tak będzie. Przed nami wyjątkowy wyścig, który będzie obchodził 95 urodziny, bo kolarze ruszyli w Polskę po raz pierwszy w 1928 roku – mówi Czesław Lang.