blank

Czesław Lang: To był udany rok, przed nami kolejne wyzwania. 

To był udany rok, przed nami kolejne wyzwania – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. O jakich wyzwaniach mowa? To przede wszystkim całkowicie nowa trasa jedynego polskiego wyścigu o randze WorldTour, ale też inne projekty nad którymi pracuje zespół Lang Team. To plan na zorganizowanie aż pięciu etapów ORLEN Wyścig Narodów dla zawodowców z reprezentacji narodowych, w tym etapy za granicą. 

W 2022 po raz pierwszy, w prawie stuletniej historii Tour de Pologne, wyścig został wygrany przez Brytyjczyka. Ethan Hayter z Ineos Grenadiers, czyli klubowy kolega Michała Kwiatkowskiego, zapewnił sobie zwycięstwo w całym tourze już na etapie jazdy indywidualnej na czas z finiszem na Wierchu Rusińskim. 

blank

Miniona edycja Tour de Pologne, odbyła się pod hasłem “Wyścig dla pokoju”. Przez ponad 1200 kilometrów trasy z Kielc do Krakowa, kolarzom kibicowało 4 miliony kibiców – Podczas każdej edycji naszego narodowego wyścigu promujemy Polskę. Pokazujemy jak nasz kraj się zmienia, jak poprawiają się drogi, jaką mamy nowoczesną infrastrukturę. Tour de Pologne to nasza wizytówka na świat. W 2022 roku chcieliśmy też okazać naszą solidarność z walczącą Ukrainą, dlatego wybraliśmy takie hasło wyścigu. Wszystkie ekipy dostały opaski w barwach flagi ukraińskiej, dzięki temu przekaz ten był widoczny również na podium. – mówi wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang. 

7 etapów wyścigu było transmitowane w telewizji od startu do mety. Na antenie TVP oraz Polsat Sport dało to łącznie 50 godzin emisji. Wyścig można oglądać nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Przekaz telewizyjny trafia do ponad 100 państw, co daje unikalną możliwość pokazania Polski. Takich możliwości nie daje, żadne inne sportowe wydarzenie w naszym kraju. 

blank

W nowym roku odbędzie się 80. edycja Tour de Pologne, ale głównym motywem przewodnim będą 95 urodziny wyścigu, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. Przyszłoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, a zakończy już tradycyjnie na krakowskich Błoniach. Po latach na trasę wróci Karpacz, więc sportowych emocji wśród kibiców na pewno nie zabraknie. 

– Pomimo 30 lat doświadczenia w organizacji wyścigu, stworzenie trasy nigdy nie jest łatwym zadaniem, ale jako sportowiec wyznaję zasadę, że kiedy jest ciężko to jest to najlepszy moment aby zaatakować. – mówi Czesław Lang. 

Inne projekty, nad którymi pracuje zespół Czesława Langa to plan na wydłużenie ORLEN Wyścigu Narodów z dwóch etapów do pięciu, z finałem w Hotelu Arłamów i przeprowadzeniem części etapów za granicami Polski. Przygotowano także trzy imprezy dla amatorów dwie ORLEN Lang Team Race oraz ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego – w Arłamowie (27.05), Karpaczu (30.07) oraz Bytowie (16.09). Kolarze-amatorzy będą zdobywać punkty do klasyfikacji generalnej.

blank

Nie zapomniano także o młodych kolarzach i kolarkach czyli przyszłości tego sportu. W ramach wyścigu dla zawodowców zostaną też zorganizowane cztery etapy Tour de Pologne Junior na odcinkach trasy Tour de Pologne. TdP Junior Memoriał Mariana Więckowskiego to okazja do zabawy i nauki w ramach rywalizacji sportowej. 

– To będzie bardzo intensywny rok, ale kochamy kolarstwo i jesteśmy wdzięczni kibicom, którzy tak licznie dopingują zawodników. To właśnie dla nich organizujemy te kolarskie wydarzenia. – podsumował Czesław Lang.